Toprağın Kabul Etmediği Ölü ve Kabir Azabı Gören Vergi Memuru

Toprağın Kabul Etmediği Ölü ve Kabir Azabı Gören Vergi Memuru

ibretle okuyalım…

Toprağın Kabul Etmediği Ölü ve Kabir Azabı Gören Vergi Memuru

Enes Bin Malik  (ra) den şöyle rivayet edilmiştir. Aramızda Necaroğulları kabilesinden, Bakara ve Ali İmran surelerini okumuş biri vardı. Bu zat, Resulullah’ın (sav) kâtipliğini de yapardı. Sonra kaçtı ve ehli kitaba (Hıristiyanlık veya Yahudilik dinlerinden birine) iltihak etti. Onu sevinçle karşılayıp, yücelttiler.

”Bu Muhammed’in kâtipliğini yapmış bir adam” dediler ve ondan yana çok sevindiler. Ancak yüce Allah, çok geçmeden onun, yanlarında boynunu kırdırdı. Bir kabir kazıyıp onu içine koydular. Ancak toprak onu yüzü üzerine dışarı attı. Sonra gidip tekrar kazıyıp gömdüler. Toprak onu tekrar attı. Sonra yüzü üzeri dışarıya attı. Sonra tekrar gidip tekrar kazıyıp gömdüler. Toprak onu yine yüzü üzeri dışarıya attı. Sonunda onu dışarı atılmış halde bırakıp gittiler.

Buna bir örnek de İbn Kayyim el-Cevziyye’nin zikrettiği şu olaydır. Bize şöyle anlattı.

“Bir gün Mardin’deki evimden çıkıp bahçeye gittim. Güneş battıktan sonra kabirlerin (mezarların)  arasından eve dönerken birden içinde ateş koru bulunan, bir cam testi gibi bir kabre rastladım. İçinde ölü vardı. Ellerimle gözlerimi silmeye “Uykuda mıyım, uyanık mıyım?” demeye başladım. Sonra şehrin kalesine doğru döndüm ve “Vallahi ben uykuda değilim” dedim. Sonra dehşet içerisinde evime gittim. Ailem yemek getirdi, yiyemedim. Sonra şehre çıkarak kabrin sahibinin kim olduğunu araştırdım. Öğrendim ki o gün ölen bir vergi memuruymuş.”

Aşağıda ki yazılarımız da ilginizi çekebilir…

Mezara Musallat Olan Yılan Değerli bir zat anlatıyor: Tebliğ için Ürdün’e yolculuk yapıyorduk. Bir gün Zerka şehrindeki bir camide Cuma namazı kıldık. Beraberimizde bazı ilim talebeleriyle kuvvetli bir alim bulunuyordu. İnsanlar camiden çıkmışlar biz ise orada oturuyorduk... Devamı için Tıklayınız…

Hz İbrahim Yaratıcısını Nasıl Buldu? Hz İbrahim bir gün gökyüzünde çok parlak bir yıldız gördü ve “Tamam bütün mahlukatın yaratıcısı olan Allah bu olmalı” dedi. Ancak bir müddet sonra ay doğdu ve yıldızların ışığını sindirdi. Devamı için Tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.