Zahid Bir Adamın Şeytanla İbretlik Hikayesi

Zahid Bir Adamın Şeytanla İbretlik Hikayesi

Bu dini ibretlik hikaye, insanın hiç bir zaman için ibadetlerine güvenmemesi gerektiği, her an şeytan tarafından kandırılabileceği vurgusu işlenmiştir.

Bir zamanlar dinine çok düşkün Zahid (Çok İbadet Eden) bir adam yaşarmış. Bu adam yüz yıl boyunca Allah’a ibadet etmiş. Bu zahid adam, Allah-u Teala’ya ibadet etmekten bir an bile ayrılmazmış. Geceleri namaz kılar, gündüzleri oruç tutarmış. Büyük bir memleketin halkı gidip bu zahidin öğrencisi olmuş. Halk, her konuda zahidden yardım istermiş. Zahid, hasta bir kişiye dua etse, hasta sağlığına kavuşurmuş. Her zaman duası kabul olurmuş. Bir gün o memleketin padişahının kızı hastalanmış. Padişah, dua edip iyileştirsin diye kızını bu Zahid adamın yanına göndermiş. Kızın hizmetçileri, kızı yanlarına alıp zahidin yanına götürmüşler. Padişahın kızı çok güzel ve eşi benzeri de yokmuş. Zahid, padişahın kızını görünce çok beğenmiş. Şeytan zahidi baştan çıkarmış ve zahid kızın hizmetçilerine:

-“Kız bu gece burada kalsın, siz gidin. Bu gece kıza dua ederim, sabaha iyileşir, siz de kızı alıp gidersiniz” demiş.

Bunun üzerine kızın hizmetçileri, kızı zahidin yanına bırakıp gitmişler. Sonra gece olunca Zahid, kızın güzel yüzüne bakmış ve sabredemeyip şeytana uymuş. Kıza sarılmış ve nefsine yenilmiş. Sonra zahid yaptığına pişman olup korkmaya başlamış. Zahid yine şeytana uyup kendi kendine:

-“Sabah olunca kız babasına varıp her şeyi anlatırsa benim durumum ne olur” diye düşünmüş.

Sonra da kız, olanları babasına anlatmasın diye kızı boğarak öldürmüş ve bir köşeye gömmüş. Sabah olduğunda kızın hizmetçileri gelip adamdan kızı istemişler. Bunun üzerine adam, kızın hizmetçilerine:

-“Kıza dua ettim, iyileşti ve sizin gelmenizi beklemeyip gitti” demiş.

Hizmetçileri kızı aramışlar fakat bulamamışlar. Şeytan, insan kılığında girip kızın hizmetçilerine:

-“Zahid kıza tecavüz etti, sonra da kızı öldürüp filan köşeye gömdü, gidip o köşeyi kazın” demiş.

Bunun üzerine hizmetçiler gidip o köşeyi kazmışlar ve kızı oradan çıkarmışlar. Ardından da zahidi yakalayıp ellerini arkasına bağlayarak padişahın yanına götürmüşler. Padişah bu durumu konuşmak için alimleri toplamış. Padişah alimlere:

-“Bu zahidin cezası nedir” diye sormuş. Alimler:

-“Bu zahidin cezası ölümdür” demişler.

Hemen darağacını hazırlamışlar. Zahidi darağacına çıkardıkları anda şeytan, zahidin karşısına geçip:

-“Eğer bana tanrı deyip secde edersen seni kurtarırım” demiş.

Bunun üzerine zahid, şeytana:

-“Sana Tanrı diyorum” demiş Şeytan zahide:

-“Gözünün ucuyla bana secde et” demiş.

Zahid gözünün ucuyla şeytana secde etmiş. Bunu gören şeytan, adama:

-“Vay senin haline…. Seni dinden çıkardım” deyip zahidin yüzüne tükürmüş. Sonra da ortadan kaybolmuş.

Zahid yüzyıl ibadet ettikten sonra şeytana uyup zina yapmış ve kızı öldürüp kan dökmüş. Ardından da dinden çıkıp kafir olmuş.

Ne kadar ibadet edersek edelim, her zaman için şeytanın düşmanımız olduğunu ve bizi yoldan saptırmak için tetikte beklediğini unutmayalım.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri, Zahid Bir Adamın Şeytanla İbretlik Hikayesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.