Tilki ile Keçi Masalı

Tilki ile Keçi Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bebeler annelerine “bize masal oku” diye ağlıyorken; ormanda güle oynaya gezen bir tilki varmış. Tilki, ormanın güzelliğine o kadar dalmış ki birden ayağı kaymış ve insanlar tarafından kazılmış büyük bir kuyuya düşüvermiş. Düştüğü kuyudan  çıkmak için başlamış çırpınmaya. Ama bir türlü o kuyudan çıkamamış. Artık öleceğini düşündüğü bir sırada, bir keçinin oradan geçtiğini görmüş.

Kuyudaki tilkiyi gören keçi de:

-‘Merhaba tilki kardeş! Orada ne arıyorsun?’ diye sormuş.

Tilki:

-‘Büyük bir kuraklığın hızla yaklaşmakta olduğunu sen daha duymadın mı? Çok yakın bir zamanda bizim orman halkından pek çoğu, susuzluktan ölecek. Ben bu çok kötü haberi işitir işitmez kendimi buraya attım. Burada su çok ve bitecek gibi değil. Beni dinlersen vakit geçirmeden sende buraya gel. Yoksa bugün yarın sen de susuzluktan ölebilirsin. Ayrıca bir şey daha söyleyeyim, hayatım da böylesine tatlı bir su içtiğimi hatırlamıyorum. Hem o kadar çok su içtim ki şu anda yürümeye mecalim kalmadı,’ demiş.

Tilki sözlerini bitirir bitirmez, akılsız keçi, hemen suya atlamış. Tilki vakit kaybetmeden keçinin sırtına atlamış. Keçinin boynuzlarına basarak kuyudan çıkmış.

Kuyudan çıktığı için rahat bir nefes alan tilki, kuyu başından ayrılmadan aşağıdaki keçiye seslenmiş.
-‘Keçi kardeş. Bir daha bir şeyi yapmaya karar vermeden iyi düşün,’ demiş.

Tilki ile Keçi masalı da burada bitmiş.
Kaynak: Ezop Masalları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.