Yengeçlerin Dalgalarla Savaşı Masalı

Yengeçlerin Dalgalarla Savaşı Masalı

Bir zamanlar karada yaşayan yengeçler bir toplantı yapmış. Bu toplantıda isteyen istediği konularda konuşabilecekmiş. Genç bir yengeç şöyle konuya girmiş.

“Dalgalarla ne yapacağız? Her zaman o kadar yüksek sesle şarkı söylüyorlar ki geceleri uyuyamıyoruz,” demiş.

“Evet,” diye cevap vermiş yengeçlerin en yaşlılarından biri, “Bence onlarla savaşmalıyız.”

Diğerleri bunu kabul etmiş ve ertesi gün bütün erkek yengeçlerin dalgalarla savaşmaya hazırlanmasına karar verilmiş. Tüm erkek yengeçler hazırlanıp yola koyulmuşlar. Yolda Karides ile karşılaşmışlar.

Karides:

“Nereye gidiyorsunuz dostlarım?” diye sormuş.

Yengeçler, hep bir ağızdan:

“Dalgalarla savaşmaya gidiyoruz. Çünkü geceleri o kadar çok ses çıkarıyorlar ki uyuyamıyoruz.”

Karides:

“Savaşı kazanacağınızı sanmıyorum. “Çünkü dalgalar çok güçlü ve bacaklarınız o kadar zayıf ki, yürürken vücudunuz bile neredeyse yere sürtüyor,” diye dalga geçmiş.

Karidesin yengeçlerle alay etmesi, yengeçleri çok kızdırmış ve savaşı kazanmalarına yardım edeceğine söz verene kadar karidesi sıkıştırmışlar.

Sonra hepsi kıyıya gitmiş. Bu arada yengeçler, karidesin gözlerinin kendilerininkine benzemediğini fark etmişler, bu kez yengeçler, karidesle alay etmeye başlamışlar ve:

“Karides arkadaş, senin yüzün yanlış yöne dönmüş. Dalgalarla nasıl savaşacaksın. Kullanacağın bir silahın var mı?” diye alay etmişler.

Karides:

“Silahım kafamda bir mızrağımdır,” diye cevaplamış ama ve o anda büyük bir dalganın geldiğini görüp kaçmış. Ama  Yengeçler dalganın geldiğini göremediler, çünkü hepsi kıyıya doğru bakıyorlarmış. Büyük dalga bütün savaşçı yengeçleri suların içine çekmiş ve hepsi boğulmuş.

Eşlerinin gelmediğini gören yengeçler ise endişelenmeye başlamışlar çünkü kocaları geri dönmemişlerdi. Ne olup bittiğini öğrenmek için deniz kıyısına gitmişler. Kıyıya tam vardıklarında büyük bir dalga gelip bu yengeçleri de denizin dibine doğru çekmiş.

Bir süre sonra bu ölen yengeçlerin yumurtalarından binlerce yavru yengeç çıkmış. Bunları gören Karides, sık sık bunları ziyaret edip, anne ve babalarının başına gelenleri bu yavru yengeçlere anlatmış. O günden bu güne yengeçler, sürekli olarak ileri geri koşarak kıyılarda koşuşturmaktadırlar. Atalarının intikamını dalgalardan almak için, denize doğru gidiyorlar fakat sonra cesaretleri tükendiğinde atalarının yaşadığı topraklara geri kaçıyorlar. Yengeçlerin kumsalda görülmelerinin nedeni meğerse buymuş.

Kaynak: Filipin Masalları, Yengeçlerin Dalgalarla Savaşı Masalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.