Vezir ile Hazreti Hızır Hikayesi

Vezir ile Hazreti Hızır Hikayesi

Anlatılanlara göre eskiden büyük bir padişahın işini iyi bilen, hünerli bir veziri varmış. Hızır Aleyhiselam sürekli o vezirin yanına gelirmiş. Günlerden bir gün vezir, dünyanın düzenini anlayıp dünyanın sonsuz olmadığını düşünerek vezirlik görevinden ayrılmış ve Allah’ın emirlerine uyup, ibadete başlamış. Vezirlik görevinden ayrılmasının üzerinden epey bir zaman geçmiş fakat önceden olduğu gibi Hızır Aleyhiselam o vezirin yanına gelmemiş. Vezir bu durum karşısında şaşırmış ve düşünmeye başlamış. Bir gün Hızır Aleyhiselam, bu vezirin yanına gelmiş.

Hızır Aleyhiselamı gören vezir:

-“Ey Allah’ın Peygamberi! Ben vezirken her gün yanıma geliyordun. Vezirlik görevinden ayrılarak dünya işlerinden elimi çekip Allah’ın emirlerine uyup ibadete başlayalı yanıma gelmez oldun, bunun sebebi nedir” demiş. Vezirden bu sözleri dinleyen Hızır Aleyhiselam vezire:

-“Önceleri sen apaçık ortada hızırlık ediyordun yani insanlara yardım ediyordun ve ben de bu işi gizli yapıyordum. İkimizin arasında yakınlık vardı. Sen apaçık ortada ki görevinden ayrılınca aramızdaki yakınlık bitti. Bu yüzden ben de senin yanına gelmedim” demiş.

Vezir, Hızır Aleyhiselamdan bu sözleri duyunca, padişaha gidip vezirlik görevini geri istemiş ve padişahta onu yeniden veziri yapmış. Bunun üzerine Hazreti Hızır, önceden olduğu gibi her gün o vezirin yanına gelmeye başlamış. Vezir insanlara yardım etmeyi açıkça yaparken, Hz Hızır ise gizli yapmaya devam etmiş.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri, Vezir ile Hazreti Hızır Hikayesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.