Hazreti Hamza Nasıl Müslüman Oldu?

Hazreti Hamza Nasıl Müslüman Oldu?

Hazreti Hamza (ra) Peygamberimiz’den iki yaş büyüktü ve O’nun hem amcası hem de süt kardeşi idi.

Hazreti Hamza Nasıl Müslüman Oldu?

Bir gün Hazreti Peygamber (sas) Kabe’de Kur’an okurken Ebu Cehil O’na yaklaşarak hakaretler etmeye başlamıştı. Etrafında toplanmış olan müşriklere kendi gücünü göstermek istercesine daha da azıtıyor ve Peygamber Efendimizi (sas) sözleriyle incitiyordu. Bu manzarayı gören bir kadın, avdan dönmekte olan Hazreti Hamza’ya koşarak gitti ve:

-Ey yiğitler yiğidi! Yeğenine Kabe’de hakaret ediyorlar. Korkarım ki O’na eziyet edecek ve bir kötülük yapacaklar! dedi.

Hazreti Hamza hemen Kabe’ye koştu ve derhal lanetlenmiş Ebu Cehil’in kafasına yayıyla vurup onu yere serdi. Neye uğradığını şaşıran Ebu Cehil, kafasından akan oluk oluk kanı görünce de arkasına bakmadan oradan uzaklaştı. Bunu gören diğer müşrikler de korkularından sessizce dağıldılar. Çünkü hepsi de Hamza’nın gücünü çok iyi biliyorlardı. Ondan, Kureyş’in bütün pehlivanları çekinir ve karşısına çıkmaya cesaret edemezlerdi.

Bundan sonra Hazreti Hamza, Peygamber Efendimizin yanına gelerek:

-İşte intikamını aldım ya Muhammed, artık rahat ol! dedi. Peygamber Efendimiz de, amcasının bu hareketine cevaben:

-Ey amca! Ben, asıl senin Müslüman olmanla sevineceğim! dedi. Böylece Efendimiz, Hazreti Hamza’nın Müslüman olmasının kendisini daha çok mutlu edeceğini belirtmiş oluyordu.

Hazreti Hamza’nın gönlündeki gaflet perdeleri bir anda kalktı. O yiğitler yiğidi, Allah’ın izni ile hakikati idrak etmişti. Tebessüm ederek yeğenine baktı ve O’nun nurunu seyrede ede, kelime-i şehâdet getirerek Müslüman oldu.(Bk. İbn-i Hişâm, I, 312-313; Hâkim, III, 213; İbn-i K esîr, el-Bidâye, III, 84)

Hazreti Hamza’nın Müslüman olmasıyla birlikte, sayıca az ve zayıf olan Müslümanlar çok sevinmiş ve o zor koşullar altında moral bulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.