Horyes ve Besmelenin Gücü

Horyes ve Besmelenin Gücü

Bismillahir-rahmanir-rahim (Rahman ve Rahim olan Allah’ın Adıyla)

Horyes ve Besmelenin Gücü

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken, uzak diyarların birinde Horyes adında bir çocuk yaşarmış. Bu çocuk kendi yaşıtlarından farklı olarak her şeyi çok çabuk öğrenirmiş. Konuşmayı, okumayı, yazmayı…

Küçük Horyes, bir gün evinin arka bahçesinde oynarken bir köpeğin ona doğru havlayarak koştuğunu görmüş. Horyes korkudan hızla koşmaya başlamış. Koşarken ev ile bahçe duvarı arasına sıkışmış. Köpek, tam yaklaşmışken Horyes, köpeği kendinden uzak tutmak için önce içten bir Besmele çekmiş ve elini refleks olarak köpeğe doğru uzatmış. Horyes’in elini uzatmasıyla köpek aniden, geriye doğru fırlamış. Sonrasında köpek, arkasına bakmadan kaçmış. Horyes ise olanlara bir anlam verememiş.

Aradan uzunca bir zaman geçmiş ve Horyes büyümüş. Bir gün uyurken rüyasında, “bahçede ona saldıran köpeğe elini uzattığında köpeğin nasıl geri fırladığını ve ardından köpeğin nasıl kaçtığını” görmüş. Bu durum onun için merak konusu olmuş ardından evin arka bahçesine gitmiş ve bahçenin ortasında bulunan bir ağaç kütüğüne doğru elini uzatmış ve içten bir Besmele çekmiş. O an kütük geriye doğru hareket etmiş. Horyes, kendisinin bunları yapamayacağını bunun inanarak, içten çekilen Besmele ile olduğunu anlamış ve Allah’ın büyüklüğüne hayran kalmış.

Bir gün yolda yürürken bir kuşun ayağının kırık olduğunu görmüş ve Besmele çekerek elini kuşun ayağına doğru uzatınca kuşun ayağının düzeldiğini görmüş. Bunu insanlar üzerinde denemeye karar vermiş. Eli kırılan bir adamı görünce, Besmele çekip adamın kırık elini ovmuş ve adamın kırık eli Allah’ın izniyle düzelivermiş.

Allah’ın kendisine verdiği bu nimeti, hasta ve yardıma muhtaç insanlar için kullanmış. Bunu yaparken de yaptıklarının Allah sayesinde olduğunu ve insanların Allah’a karşı görevlerini yapmaları konusunda da insanları sürekli tembihlemiş.

Yazar: Fatih ARSLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.