Yemek Mucizesi

Yemek Mucizesi

Hendek Savaşında Mekkeli müşriklerin savaşmak için geleceklerini haber alan Müslümanlar, Selman-ı Farisi’nin verdiği taktikle Medine şehri etrafında derin çukurlar yani hendekler kazmayı kararlaştırdılar. Çok zor şartlarda çalışan Müslümanların erzak sıkıntısı baş göstermiş, bu yüzden Peygamber efendimiz açlığını bastırmak için karnının üstüne taşlar koyup sıkıca bağlamıştı.

Hendek kazan sahabeler, Peygamber Efendimize gelerek sert bir kayaya rastladıklarını ve onu kıramadıklarını haber verdiler. Üç gündür bir şey yemeyen ve açlıktan karnına taş bağlamış olan Efendimiz, hendeğe indi ve kazmayı vurduğu gibi o sert kayayı paramparça etmişti.

Bu sırada sahabelerden Hazret-i Cabir(r.a.) eve gitmek için Peygamber Efendimizden izin aldı. Evde hanımına, Allah Resûlü’nün açlıktan dayanılmaz hâlde olduğunu söyleyip:

“–Evde yiyecek ne var?”

Hanımı, biraz arpa ile bir de oğlak olduğunu söyledi. Hazret-i Câbir; oğlağı kesti, arpayı da öğüttü. Eti tencereye, ekmeği de fırına koydurup Peygamber Efendimizin yanına geri döndü.

“–Ey Allâh’ın Resûlü! Biraz yemeğim var, bir iki kişiyle birlikte bize buyurun.” dedi. Efendimiz, yemeğin ne kadar olduğunu sordu. Câbir (ra) olanı söyledi.

Bunun üzerine:

“–Hem çok, hem de güzel! Hanımına söyle, ben gelinceye kadar tencereyi ateşten indirmesin, ekmeği de fırından çıkarmasın!” buyurdu.

Sonra ashabına:

“–Kalkınız!” dedi. Muhacirler ve Ensar hep birlikte kalktılar.

Hazret-i Câbir telâşla zevcesinin yanına varıp:

“–Vay başımıza gelenlere! Resulullah yanında olanlarla birlikte yemeğe geliyor.”

Hanımı:

“–Sana ne kadar yemeğimiz olduğunu sordu mu?”

Hazret-i Câbir:

“–Evet sordu.”

Hanımı:

“–O hâlde telâşa gerek yok!” diyerek kocasını sakinleştirdi. Çok geçmeden Peygamber efendimiz ashabıyla Hz Cabir’in evine geldi ve Arkadaşlarına:

 “–Giriniz, birbirinizi sıkıştırmayınız!” buyurdu. Resûlullah ekmeği koparıyor, üzerine et koyuyor ve her defasında tencereyi ve fırını kapatıyor, aldığını ashabına veriyordu. Onların hepsi doyuncaya kadar, ekmeği koparıp üzerine et koymaya devam etti. Neticede bir miktar yiyecek de arttı. Allah Resulü, Hazret-i Câbir’in zevcesine:

“–Bunu ye, komşularına da ikram et, çünkü açlık insanları perişan etti!” diye buyurdu.

(Bkz. Buhârî, Megâzî, 29; Vâkıdî, II, 452)

*Bu ve bunun gibi daha birçok mucize Peygamber Efendimiz as döneminde vuku bulmuştur.

Kaynak: Yemek Mucizesi. Daha fazla dini kıssa okumak için Tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.