Güzel Prenses Safinaz ve Terzi Masalı

Güzel Prenses Safinaz ve Terzi Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Ülkelerin birinde güzel mi güzel bir prenses yaşarmış. Bu prenses, hem saf hem nazlıymış o yüzden. Halk arasında ona Saf-i-naz derlermiş. Ülkede herkes onun güzelliğine hayranmış. Öyle ki geçtiği bahçelerde onu gören çiçekler güzelliği karşısında utanıp kapanırmış.

Günlerden bir gün Safinaz ülkede büyük bir kutlama düzenlemek istemiş ve o kutlamada giyebilmek için özel ipek bir kumaş almış. Safinaz, öyle bir elbise dikilmesini istiyormuş ki onun isteklerini duyan terziler ustalıklarına güvenememişler. En sonunda Terzi Cuma’yı bulmuşlar.

Terzi Cuma, Safinaz güzeli görünce aşık olmuş, dili tutulmuş. O, ne dediyse ‘tamam’ demiş. Almış ipek kumaşı başlamış biçmeye. Safinaz güzeli düşündükçe konuşturmuş bütün hünerlerini. Öyle bir elbise dikmiş ki, o güne kadar yedi düvel de görülmemiş, duyulmamış güzellikte bir elbiseymiş.

Herkes elbise dikildiği için mutluyken, Terzi Cuma Safinaz güzeli artık göremeyeceği için çok üzgünmüş. Kendi kendine demiş ki; ‘öyle bir şey yapmalıyım ki her gün gelip Safinaz güzeli görebileyim.’ Çok düşünmüş, çok taşınmış, en sonunda elbiseyi öyle bir ayarlamış ki, Güzel Safinaz, elbiseyi her çıkardığında bir düğme yere düşüyormuş. Böylece elbiseyi her çıkardığında düğme düşüyor ve Terzi Cuma da saraya çağrılıyormuş. Safinaz bu duruma kızmaya başlamış ve bir gün Terzi Cuma’yı çağırmış.

Safinaz:

-‘Neden bu elbiseyi her çıkardığımda bu düğme yerinden çıkıyor Terzi Efendi?’ diye sormuş.

Terzi Cuma:

-‘Efendim, ben sizi gördüğüm andan beri size aşık oldum. Sırf sizi görebilmek için bu düğmeyi tam dikmedim. Her seferinde öyle bir ayarladım ki düğme düşsün ve ben de saraya gelip sizi görebileyim,’ diye cevap vermiş.

Safinaz bu sözleri duyunca, siniri yumuşamış ve onun bu kadar dürüst olmasına hayran olmuş. Terzi Cuma’nın evlenilebilecek biri olduğunu düşünmüş ve Onunla evlenmeye karar vermiş. Kırk gün Kırk gece dillere destan bir düğün kurup evlenmişler. Bir ömür mutlu olarak yaşamışlar.

Güzel Prenses Safinaz ve Terzi Masalı da burada bitmiş.

Yazar: Fatih Arslan Masalları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.