Susuz Değirmen ve Orman Hayvanları

Susuz Değirmen ve Orman Hayvanları

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde uzak köyün birinde bir değirmen varmış. Bu değirmen bütün köylerin buğday, arpa, yulaf ve mısırını öğüterek un haline getirirmiş.

Değirmenin sahibi, Değirmenci Mehmet isminde biriymiş.  Yaptığı işi çok çok severek yaparmış ve her sabah erkenden değirmene gider akşam eve dönermiş. Günlerden bir gün değirmen birden duruvermiş. Bu duruma çok şaşıran değirmenci Mehmet, değirmenin neden çalışmadığını anlayamamış. Sonra değirmenin etrafını dolaşmış, birde ne görsün! Değirmenin suyu kesilmiş.

Hemen düşmüş yollara. Suyun kaynağına doğru gitmiş. Bakmış ki su kanalında köstebeklerin açtığı deliklerden, sular başka yerlere akıyormuş. Bu yüzden de değirmene su gitmiyormuş. Sonra düşünmüş taşınmış ve suyu borularla değirmene taşımaya karar vermiş. Su tekrar değirmene ulaşmış.

Su ulaşmış ulaşmasına ama bu defada doğadaki hayvanların içecek suyu kalmamış. Bütün su boruların içindeymiş. Ormandaki hayvanlar toplaşıp konuşmuşlar. En son bir karar alıp değirmenci Mehmet ile konuşması için tilki, kurt ve kargayı temsilci seçmişler. Temsilciler varıp gitmiş değirmene. Değirmenci Mehmet onları görünce pek sevinmiş ve gelen misafirlerine çay ikram etmiş.

Değirmenci Mehmet:

-‘Hayırdır arkadaşlar sizi buraya hangi rüzgar attı. Bu mevsimde pek gelmezdiniz,’ demiş.

Tilki:

-‘Seninle konuşmak istediğimiz bir mesele var?’ diye cevap vermiş.

Değirmenci Mehmet:

-‘Nedir bu kadar mühim olan?’ diye sormuş.

Kurt:

-‘Kanaldaki suyu borularla taşımışsın. Üç gündür su içemiyoruz, susuz kaldık,’ diye cevap vermış.

Değirmenci Mehmet:

-‘Peki! Neden su kanalına delikler açıp suyumu kestiniz. Suyumu kestiğiniz için değirmen çalışmadı ve bu yüzden boru kullanmak zorunda kaldım,’ demiş.

Karga:

-‘Bu olsa olsa köstebeğin işidir. Gidip onu getirelim,’ demiş.

Gidip köstebeği getirmişler. Neden su kanalına delikler açtığını sormuşlar.

Köstebek:

-‘Bilirsin ki Değirmenci Mehmet, artık yaşlandım, gözlerim eskisi kadar görmez. Yanlışlıkla senin su kanalından geçmişim. Özür dilerim! Benim hatam yüzünden arkadaşlar susuz kalmasın,’ demiş.

Değirmenci Mehmet:

-‘Bende aceleci davranıp size sormadan, suyu kapattığım için özür dilerim,’ demiş.

Sonra beraber gidip boruları çıkarmışlar. Köstebek yanlışlıkla açtığı çukurları kapatmış ve herkes mutlu mesut yaşamaya devam etmiş.

Susuz Değirmen ve Orman Hayvanları masalımız da burada bitmiş.

Fatih ARSLAN Masalları.

One thought on “Susuz Değirmen ve Orman Hayvanları

  • Haziran 22, 2019 tarihinde, saat 9:04 am
    Permalink

    Çok güzel bir masalmış kalemine sağlık @fatih aslan

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.