Kuzu ile Kurt Masalı

Kuzu ile Kurt Masalı

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken ben dedemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken; uzak bir dağ başında kurulu çiftlikte sayısız koyun, kuzu, keçi, inek, at, eşek, tavuk, ördek yaşarmış. Bu hayvanlar içerisinde çok akıllı minik bir kuzu varmış. Minik kuzu, çiftliğin neşe kaynağıymış. Bir gün kuzu hastalanmış ve çiftlik sahibi onu diğer hayvanlardan uzaktaki ağıla koymuş. Çünkü hastalığını başkalarına bulaştırabilirmiş.
O gece tesadüfen oradan geçmekte olan bir kurt, kuzunun diğer hayvanlardan uzakta tutulduğunu görüp, akşamı beklemiş. Niyeti bu kuzuyu afiyetle yemekmiş. Gece geç saatlerde, çoban köpeğinin uyumasından sonra gizlice ağıla girmiş. Kuzu, kurdu yanında görünce, çok korkmuş.
Kurt:
-Seni yiyeceğim, demiş.
Kuzu:
-Evet! Biliyorum. Senden kurtulamam. Ama ne olursun son isteğimi yerine getir, demiş.
Kurt:
-Neymiş bakalım son isteğin? diye sormuş.
Kuzu:
-Kurt abi, dedemden, ninemden çok duydum. Kurdun sesi çok güzelmiş. O yüzden hep bir kurdun şarkı söylemesini isterdim, bana son isteğim olarak bir şarkı söyleyebilir misin? Sonra beni yiyebilirsin, demiş.
Kurt bunları duyduktan sonra gururlanmış, kibiri kabarmış, sonra kuzuya son isteği olarak bir şarkı söylemeyi kabul etmiş.
Kurt:
-Uuuuu! Uuuuuu! Uuuuu! diye ulumaya başlamış.
Kurdun sesini duyan çoban köpeği uyanmış, bir hışımla kuzunun olduğu ağıla girmiş. Kurt, köpeği görünce neye uğradığını şaşırmış, arkasına bakmadan dağ başına kadar koşmuş. Tehlikenin geçtiğini anladıktan sonra oturup dizlerini dövmeye başlamış.
-Ah aptal kafam, sen kim şarkı söylemek kim? Kurtlar tarihinde sesiyle övünen kurt var mıydı ki ben övüneyim. Kurt kim? Şarkı söylemek kim? Benim dedelerim kasaptı, bende bir kasabım. Şarkı söylemek benim neyime, diye elinden kaçırdığı kuzu için çok ama çok üzülmüş.

Minik Kuzu ile Kurt Masalı burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.