Koyun ile Güzel Kuzusu

Koyun ile Güzel Kuzusu Masalı

Sizden gelen masallar kategorimizden güzel bir masal örneği…

Koyun ile Güzel Kuzusu

Bir zamanlar buralardan çok uzakta bir ülkede bir çoban yaşarmış. Bu çobanın birbirinden güzel koyunları varmış. Hele bir tanesi varmış ki hem çok güzel hem diğer koyunlardan önce doğururmuş. O yüzden çoban, bu koyununu çok sever ve dağdan topladığı nadide otları bu koyununa getirip yedirirmiş.

Çobanın koyunlarını otlattığı dağların güvenliğinden sorumlu olan kişi, hediye almayı çok sever, kendisine hediye getirenleri de ayrı bir korurmuş. O bölgedeki herkes bu adamın huyunu bildiklerinden her sene hediyeler gönderirlermiş.

Bizim çobanın güzel koyunu da diğer tüm koyunlardan önce doğurduğu için çoban da bu kuzuyu alıp o adama götürürmüş. Koyun, kuzusunun götürülmesine çok üzülür ama elinden de bir şey gelmezmiş. Ertesi yıl olmuş bu koyun yine bir kuzu doğurmuş. Bizim çoban da bu kuzuyu alıp yine o adama hediye olarak götürmüş. Koyun yine çok üzülmüş ama elinden yine bir şey gelmemiş.

Koyun üçüncü kez doğurduğunda çoban, kuzuyu alıp götürmek istemiş ama koyun kuzusunun peşinden gitmiş. Çoban engellemeye çalışmış ama başaramamış. Yerden bir sopa alıp koyuna vurmuş ama koyun yine kuzusunun peşinden gitmeye devam etmiş. Çoban, son çare olarak koyunu bir ağaca bağladıktan sonra kuzuyu o adama götürebilmiş. Geri döndüğünde koyunun ipini çözmüş. Çözmüş çözmesine ama koyun, ipten kurtulur kurtulmaz uçuruma doğru koşmaya başlamış. Çoban onu durdurmaya çalışmışsa da engelleyememiş ve koyun kendini uçurumdan aşağı atmış.

Uçurumdan aşağıya düşen koyunun boynu kırılmış. Çoban, koyunun öleceğini anlayınca hemen bıçakla koyunun boğazını kesmiş. Sahibi ve yanındakiler, koyunun boğazında üç delik olduğunu görmüşler. Meğer her bir kuzusu götürüldüğünde koyunun boğazında bir delik açılıyormuş. Bu şekilde koyun, evlat acısı çekiyormuş. Hayvan olduğu halde koyun bile evlat özlemi çekmiş, bir de kendi annenizin sizi ne kadar çok sevdiğini düşünün ve onları üzmeyin.

Ne demiş Peygamber efendimiz (sas): ‘Cennet annelerin ayakları altındadır.’ Her ne yaparsak yapalım, annelerimize köşkler, saraylar hediye etsek, kendimizi onlar için feda etsek, yine de onların hakkını ödeyemeyiz. Koyun ile Kuzusu Masalı da burada bitmiş.

Yusuf Harisoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.