Kamkatın Faydaları Nelerdir

Kamkat ve Kamkatın Faydaları Nelerdir?

Doğu Asya ve Çin de doğal olarak yetişen çalı biçimindeki kamkat; portakal, mandalina, limon gibi turunçgiller ailesindendir. Şekil olarak limona benzeyen kamkat meyvesi, renk olarak portakala benzer.

Portakal ve limon gibi narenciyeler kabuğu soyularak yenirken, kamkat meyvesi kabuğu ile birlikte yenir. Kamkat meyvesi, kabuğunun soyulmasına gerek kalmaksızın tüketilebilir. Bergamot aromasına benzer bir aromaya sahip olan kamkat meyvesinin güzel bir kokusuda vardır.

Kamkat narenciye grubu içerisinde kabuğuyla beraber yenilebilen tek meyvedir. Balkonlarda saksı içerisinde kolaylıkla yetiştirilebilir. Türkiye de ürün üretimi ve verimliliği açısından en iyi verim Rize ilinden alınmaktadır.

Kamkat meyvesinin reçel ve marmelatı da yapılmaktadır. Sahip olduğu aroması sayesinde kek, meyve suyu sektörlerinde de kullanılmaktadır. Ayrıca kimi dünya mutfaklarında yemeklerden sonra tatlı olarak tüketilmektedir.

-Temmuz ayı sonuna doğru çiçek açan kamkat, Eylül ayına doğru olgunlaşır. Soğuk ve dondan etkilenmezse on iki ay boyunca dalında kalabilir.

Kamkat meyvesinin faydaları nelermiş onlara bakalım.

Kamkatın Faydaları Nelerdir?

Bir ecza deposu olan Kamkat, C vitamini bakımından zengindir. Kabuğu ile beraber yenilirse vücuda kuvvet verir, vücut direncini arttırır.

İştah açıcı olmasıyla birlikte, sindirim sistemi hastalıklarının önlenmesinde önemli bir rol oynar. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına katkıda bulunur.

Kamkat tüketmek kanı temizler, kan dolaşımını hızlandırır, damar tıkanıklığını ve damar sertleşmesini önler.

Kamkat, idrar söktürücüdür. Baş ağrısı ve mide bulantısını önler.

Dişleri beyazlattığı gibi diş ve diş etlerini kuvvetlendirir.

Nasır ve sivilceleri azaltmada kullanılır. Nasır ve sivilcelerin üzerine kabuğu yerleştirilerek tedavi maksatlı kullanılmaktadır.

Kamkat meyvesi, mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Soğuk aylarda gribal enfeksiyonla mücadelede vücuda destek sağlar.

Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir.

Kayısının Faydaları Nelerdir… Devamını okumak için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.