Çıplak Kaplumbağa ile Çiftçi Masalı

Çıplak Kaplumbağa ile Çiftçi Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur saman üstünde, periler bebeklere masal anlatırken; uzak diyarların birinde bir çiftçi yaşarmış. Bu çiftçi, uzun boylu yakışıklı bir delikanlıymış. Geçimini sağlamak amacıyla her yıl tarlasına taze fasulye ekermiş.

Her yıl yaptığı gibi, karlar eriyip ilkbahar gelince tarlasına baştanbaşa sürüp, taze fasulye ekmiş. Ektiği fasulyelere iki gözü gibi bakıyormuş. Fasulyeleri haftada bir sular ve içindeki yabancı otları çapalarmış.

Fasulyeler iyice büyüyüp olgunluğa erişince, bir şeylerin onları yediğini fark etmiş. Yıllar boyunca ilk defa böyle bir olayla karşılaşan çiftçi, çok şaşırmış. Köyün ileri gelenlerine durumu anlatmış. Anlattığı her kişi, kendisine farklı farklı çözüm yolları söylemiş ancak hiç biri çiftçiyi tatmin etmemiş.

Fasulyeler bir bir eksilirken, bir gece gidip tarlada uyumuş. Gecenin zifiri karanlığında otlar hışırtı sesi çıkarınca korkup eve kaçmış. Diğer gün ne yapabileceğini düşünürken, aklına tuzak kurmak gelmiş. Sonra tarlasına gidip, tarlanın her tarafına tuzaklar kurmuş. İlk gece tuzaklara bir şey takılmamış. İkinci gece bir şey takılmamış. Üçüncü gecenin sabahında çiftçi tarlaya gidince bir de ne görsün! Anlayamadığı bir şey tuzağa takılmış. Çünkü fasulye yapraklarından tuzağa yakalanan şeyin ne olduğunu tam olarak göremiyormuş. Uzunca bakmış sonra anlamış ki bu bir kaplumbağanın kabuğu.

Kabuğu eline almış ama kaplumbağanın kendisi ortada yokmuş. Her yerde elbisesiz kaplumbağayı aramış ama bulamamış. O günün akşamında çiftçinin kapısı çalınmış. Çiftçi kapıyı açınca gördüklerine inanamamış. Üstsüz bir kaplumbağa. Bu kaplumbağanın tarlasına dadanan kaplumbağa olduğunu hemen anlamış.

Önce çok öfkelenmiş kaplumbağaya, ‘neden fasulyelerimi yedin diye?’ sonra kaplumbağanın da üzüldüğünü görünce, kızdığına pişman olmuş.

Sonra oturup kaplumbağa ile anlaşmışlar ve kaplumbağa, bir daha çiftçinin tarlasına girmemeye söz vermiş. Böylelikle çiftçi de kaplumbağanın kabuğunu geri vermiş.

Çıplak Kaplumbağa ile Çiftçi Masalı da burada bitmiş.

Yazar: Fatih Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.