Filler ile Akıllı Tavşan Hikayesi

Filler ile Akıllı Tavşan Hikayesi

Büyük bir ormanda bir fil sürüsü yaşıyordu. Filler bir göletin yakınında yaşıyor ve hayatlarından çok memnunlardı. Ancak bir süre sonra kuraklık oldu ve filler için çok değerli olan bu gölet kurumaya başladı.

Bazı filler fil kralının huzuruna çıktı ve:

“Majesteleri, suyumuz kalmadı. Küçük çocuklarımız ölümün eşiğinde. Bol suyun olduğu başka bir yer bulmalıyız” dediler.

Bir süre düşündükten sonra fil kral:

“Bir yerde çok büyük bir göl olduğunu hatırlıyorum, orası hala suyla dolu olmalı. Oraya gidelim” dedi.

Ertesi sabah filler yolculuğa başladı. Beş gün beş gece yolculuktan sonra filler nihayet oraya vardılar ve fil kralın haklı olduğunu gördüler. Orada içi suyla dolu büyük bir göl vardı.

Gölün etrafındaki yumuşak toprakta ise içinde bir çok tavşanın yaşadığı sayısız yuva vardı. Filler gölde bu kadar çok su görünce mutlu oldular ve etraflarına bakmadan suya atlamaya başladılar.

Fillerin dikkatsiz davranmalarından dolayı birçok tavşan yuvası yok oldu, birçok tavşan fillerin ayakları altında çiğnendi, birçoğu öldü, pek çoğu da ağır yaralandı.

Tavşanlar, filleri durdurmak için hiçbir şey yapamadılar, sadece kaçanlar kendilerini kurtarabilirdi.

Akşam filler uzaklaştığında, kaçan tavşanlar evlerine geri döndü. Üzüntü içinde toplanıp birbirleriyle konuşmaya başladılar.

“Her yerde su olmadığı için filler her gün buraya gelecek. Bir şeyler düşünmeliyiz, yoksa yarın yine fillerin ayakları altında ezileceğiz. Fillere karşı elimizden bir şey gelmez. Hayatta kalmak için burayı terk etmeliyiz.”

Tavşanlardan biri aynı fikirde değildi ve:

“Arkadaşlar! Filleri korkutabilirsek, buraya geri gelmeyecekler. Onları korkutmanın bir yolunu bulabilirim. Küçük tavşanlar olabiliriz ama hepimiz yetenekliyiz. Bir planım var” dedi.

Sonra arkadaşlarına planını anlattı. Ertesi gün planlandığı gibi, fillerin yolu üzerindeki bir tepeye gidip oturdu. Bir süre sonra fillerin kralı tüm sürüsü ile geldi.

Tavşan yüksek sesle:

“Seni kötü fil! Göle girmeni engelliyorum. Bu göl ay canavarına ait” dedi.

Bunu duyan fillerin kralı şaşırdı ama canavar lafından dolayı da biraz korktu ve tavşana ne istediğini sordu.

Tavşan:

“Ben ay canavarının yardımcısıyım. Sizi göle girmemeniz için uyarmaya geldim. Dün sizin ayaklarınız altında birçok tavşan ezildi ve ezdiğiniz bu tavşanlar Ay canavarının hizmetçileriydi. Hayatta kalmak istiyorsanız tekrar göle girmemelisiniz.”

Fil kral bir süre sessiz kaldı ve sonra:

“Öyleyse, bana ayın nerede olduğunu söyle, ondan özür dileyeyim” dedi.

Bu arada hava çoktan kararmıştı, bu yüzden tavşan:

“Ay canavarı dün ölü tavşanların ailelerini teselli etmek için göle indi. Onunla tanışmak istiyorsan, benimle gel! ” dedi.

Akıllı tavşan fil kralını, gökyüzündeki ayın yansımasının görülebildiği göl kıyısına götürdü.

“Bugün Ay Canavarı çok üzgün, lütfen sessizce başını eğ ve git. Dikkatini dağıtma, yoksa çok sinirlenebilir” dedi.

Fil kral, suda ayın yansımasını görünce Tavşana inandı ve korkuyla orayı terk etti. Arkadaşlarının yanına varıp olanları anlattı ve arkalarına bile bakmadan oradan ayrıldılar. Tavşanlar da filler tarafından rahatsız edilmeden orada mutlu bir şekilde yaşadılar.

Filler ile Akıllı Tavşan Hikayesi de burada bitti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.