Define Yuvarlak Oyma işareti Anlamı ve Çözümü

Define Yuvarlak Oyma işareti Anlamı ve Çözümü

Define Yuvarlak Oyma İşareti nedir? Define Yuvarlak Oyma İşareti ne anlama gelir? Define de Yuvarlak oyma işaretinde altın var mıdır? Define Yuvarlak oyma işareti mezar mıdır? Define Yuvarlak oyma İşaretinde kaç oda bulunur? Define Yuvarlak Oyma İşaretinde nelere dikkat edilmelidir?

Define Yuvarlak Oyma işareti Anlamı ve Çözümü

Define Yuvarlak oyma işareti kayalara işlenen yaygın işaretler arasındadır. Bu işaret genelde mezarı temsil eder. Yuvarlak oyma işaretinin büyüklüğü ve derinliği bize mezar ve define hakkında bilgi vermektedir. Yuvarlak oyma işareti bulduğumuzda, Mezar yönünü tayin edebilmek için, oymanın içinde murç izi olup olmadığına bakılır. Murç izi olan oymalarda, define ve mezar Murç yönündedir. Yuvarlak oyma işaretinde dikkat edilmesi gereken bir durum, işaret her ne kadar yuvarlak olarak görünse bile içte üçgen şeklinde olabilmektedir. Bu durumu anlayabilmek için elimizi oymanın iç kısmında gezdirmemiz gerekmektedir. O zaman işaretin oval veya üçgen olup olmadığını anlayabiliriz. Üçgen olan işaretlerde üçgenin bir tarafı diğer köşelere göre içe doğrudur. İçe doğru olan kısım mezarın yönünü tayin eder.

İç içe oyma işaretinde nelere bakılmalıdır. İç içe olan yuvarlak oyma işareti, mezar odası dışında başka bir odanın daha varlığını bize haber vermektedir. Burada mezar kayanın dibinde veya doğu tarafındadır. Her iki yuvarlak oymanın, yarı çapı alınarak alanları farkı hesaplanmalıdır. Çünkü 1. Oda birinci yuvarlak oyma ile ikinci yuvarlak oymanın alanları farkında bulunur. Mezar derinliği hesaplamak için ise, oymanın derinliğini ölçerek 7 ile çarpmamız gerekir. Nedeni ise 7 sayısının her kültürde mitolojik bir kavram olması. Örneğin 5 cm olan bir oyma derinliğinin mezarı 3,5 metrede gömülüdür.

Birden fazla oyma bulunan kayalar. Eğer bir kaya da birden fazla oyma işareti bulunuyorsa, bu durum birden fazla mezarın habercisidir. Bu oymalar 2, 4, 6, 8 li olabilir. Oymalar arasında belirgin ve farklı olarak göze çarpan bir oyma bulunur. Bu belirgin oyma işareti, mevcut mezarlar arsında en zengin ve en güçlü olan mezarı temsil etmektedir. Bu zengin mezar genel de diğer mezarların ortasında bulunmaktadır. Bazı çalışmalarda bu mezarın diğer mezarlara oranla daha derinde olduğunu göstermektedir. Bu zengin mezarın daha derinde olmasının nedeni, etrafında ki mezarların halen o mezara olan bağlılıklarının göstergesidir. Bu mezarlarda genelde küçük gömüler bulunur, kimsenin asıl mezara ulaşamaması için küçük gömüler üst katmanda büyük gömüler alt katmanda bulunur.

Define aramak için gerekli izinlerin nasıl alınacağı konusu sitemizde detaylı olarak belirtilmiştir. Yasal izin olmadan kazı yapmayınız

Fatih Arslan, Define Yuvarlak Oyma işareti Anlamı ve Çözümü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.