Hazreti Elyesa Kimdir ve Elyesa Peygamberin Hayatı

Hazreti Elyesa Kimdir ve Elyesa Peygamberin Hayatı

Hazreti Elyesa

Hazreti Elyesa, Kuran’da ismi zikir edilen bir diğer peygamberdir. İsrailoğulları’na gönderilmiştir. Çocukluğunda şiddetli bir hastalık geçirmiş, Hazreti İlyas (as)’ın duası vesilesiyle iyileşmiş sonrasında ise Hazreti İlyas (as)’ın yanından ayrılmamış ve O’ndan Tevrat’ı öğrenmiştir.

Zalim ve ahmak İsrailoğlullarına gönderilen Hazreti Elyesa (as), yoldan çıkmış bu kavmin hidayeti için çok uğraşmış kimi zaman bir kısmını hak yola döndürmüş kimi zaman da bunların ağır muhalefetiyle uğraşmıştır.

Hazreti Elyesa döneminde kavimlerin idaresini kim alacak diye ciddi tartışmalar ve kavgaların yaşandığı bir süreçte, Hazreti Elyesa Peygamber, bu karışıklığın giderilmesi için çok dil döktü. Ama onu dinlemeyen kavmine Allah (cc), Asurluları musallat etti. İç karışıklık içerisinde ki Yahudi kavimlerini savaşta hezimete uğratan Asurlular , şehirlerini de başlarına yıktı. Böylece kendi yaptıkları dolayısıyla Allah onları bir süreliğine rahmetinden uzaklaştırdı.

Hazreti Elyesa’nın mucizeleriyle ilgili anlatılan bir rivayette:

Eriha şehrindeki halkın içme suyu acılaşıp içilmez bir hal almıştı. Halk Hazreti Elyesa’ya koşup, O’ndan Allah’a dua etmesini istemişlerdi. O’da dua etmiş, Allah (cc)’da onun duasını kabul etmiş ve şehir suyu daha lezzetli bir hale gelmişti.

Diğer bir rivayette;

Borçlu ve dul bir kadın hazreti Peygambere gelip fakirliği anlattı.

Hazreti Elyesa:

“Evinde neyin var?” diye sordu.

Kadın:

“Bir avuç kadar yağım var!” dedi.

Hazreti Elyesa:

“O yağı evde ne kadar kap var ise içine koy” dedi.

Kadın, Peygamberin kendisine dediklerinin aynen yaptı.  Bir süre sonra tüm çanak çömleği yağla doldu. Kadın bu yağları satıp borçlarını ödedi. O kadar çok satmasına rağmen elinde ki yağ da bitmedi.

Kuran’da Hazreti Elyesa ile ilgili ayetler:

“İsmâil’i, Elyesa‘ı ve Zülkifl’i de an. Hepsi de iyi kimselerdir.”(Sâd, 48)

İsmâil, Elyesa‘, Yûnus ve Lût’u da (hidayete erdirdik). Hepsini âlemlere üstün kıldık.(En’am 86)

Not: Kuran-ı Kerim’de İsrailoğullarından sürekli bahsediliyor olması, aşırı azgın bir millet oluşlarındandır. Bunca mucizeye rağmen ısrarla yoldan çıkmalarındaki sebep, Mısır egemenliği altında yaşıyorken Mısır dini inancında ki çok tanrıcılığı iliklerine kadar benimsemiş olmalarından kaynaklıdır.

Hazreti Elyesa Kimdir ve Elyesa Peygamberin Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.