Salur Kazan’ın Evinin Yağmalanması

Salur Kazan’ın Evinin Yağmalanması

Salur Kazan bir şölende kımız içmiş ve sarhoş olmuş sonrasında ava çıkmak için diretmiş. Dayısı ve oğlu Uruz Han’ın tüm uyarılarına rağmen, Oğuz beyleriyle ava gitmiş.  Otağını koruması için ise üç yüz yiğit ve ve oğlu Uruz Hanı bırakmış.

Kendisi diğer beylerle avda iken, yokluğunu fırsat bilen düşmanı Şökli Melik gelmiş, karısı Burla Hatun, oğlu Uruz Han ve annesini esir almış. Bu da yetmezmiş gibi başında çobanları bulunan Salur Kazan’ın on binlerce koyununu yok etmeye çalışmış. Ancak sürünün çobanlarından olan Karaçuk Çoban iki kardeşi öldürülmesine rağmen cesareti ve maharetiyle buna engel olmuş ve sürüyü korumayı başarmış.

Bunlar olurken Salur Kazan uyurken kötü bir rüya görmüş, kötü bir şey olmuş olabileceğini düşünerek derhal evine dönmüş. Durumu öğrenen Salur Kazan düşman ellerine gitmiş. On bin koyununu düşmana vermeyen çoban da Salur Kazan’ın karşı çıkmasına karşı kendisiyle gelmiş. Oğuz beyleriyle birlikte düşmanı Şökli Melik’i yenmişler ve mutlu bir şekilde yurtlarına dönmüşler.

Dede Korkut hikayelerinden biri olan Salur Kazan’ın Evinin Yağmalanması hikayesi de burada bitmiş.

Harisoglu.com sitemizde bu ve benzeri birçok hikaye ve masal bulunmaktadır. Yayımlanmasını istediğiniz masal, hikaye, deneme veya makale çalışmalarınız var ise bizimle paylaşmanız durumunda sitemizde paylaşılacaktır.

“Muaz b. Cebel radıyallahu anh’ten nakledilğine göre “Şeytanı yakaladığın hadiseyi anlatsana” dendiğinde şöyle anlattı:

“Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem beni Müslümanların zekatlarının bekçiliği için görevlendirdi. Hurmayı bir odaya doldurdum. Ama onun eksildiğini fark ettim. Bunu Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’e haber verdim… Devamı için Tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.