Kurt ile Üç Öküz Masalı

Kurt ile Üç Öküz Masalı

Bir varmış bir yokmuş. Buralardan çok uzakta bir yaylada otlayan üç öküz varmış. Serin hava, soğuk su ve bol yeşillikler arasında bu öküzlerin keyfine diyecek yokmuş. Bir gün bir kurt, oradan geçerken, bu üç besili öküzü görmüş. Çalılar arasında bekleyip, bu öküzleri nasıl yiyebilirim diye düşünmeye başlamış. Ama öncelikle bu öküzlere yaklaşması lazımmış. Öküzlere yaklaşmak ise Kurdun sonu olabilirmiş. Çünkü üç öküz birden saldırırsa, kurdun kurtulma şansı olamazmış.

Bir hayli çalılar arasında saklanan kurt, öküzlerin birbirinden ayrılarak farklı yerlere doğru gittiklerini görmüş.

Kurt, sinsice birbirine yakın olan iki öküze yaklaşarak onlara şöyle seslenmiş:

“Siz ikiniz hem çok güzel hem çok uyumlu görünüyorsunuz ama sizin siyah renkli öküz arkadaşınız aranıza hiç yakışmıyor. Hem sizden daha çok ot yiyip, sizin hakkınız olanını da yiyor. Eğer isterseniz, ben onun icabına bakarım ve bu otlaklar da size kalır.”

Çayır, çimen sözünü duyan öküzler bu teklifi hemen kabul etmişler. Kurt da, siyah öküzü tek yakalayıp bir güzel yemiş. Aradan birkaç gün geçmiş, kurt bu kez de kırmızı öküzün yanına giderek:

“Bak şu beyaz öküzün dediklerine, seni hem kıskanıyor hem seni yemem için beni kışkırtıyor. Bu arkadaş değil, olsa olsa düşmanındır. Sen hiç sesini çıkartma, ben şimdi onun icabına bakarım. Böylece bütün otlar da sana kalır,” demiş.

Kırmızı öküz bunu kabul edince, kurt da beyaz öküzü de afiyetle yemiş. Aradan birkaç gün geçince kurt tekrar gelerek kırmızı öküze:

“Sen şu güzelim otları ayaklarınla nasıl çiğnersin? Gel bakalım yanıma, şimdi sıra sende,” demiş.

Zavallı öküz çok yalvarıp yakarmış fakat bir türlü kurdu ikna edememiş. Bunun üzerine kurda dönerek:

“İzin ver de dünyaya bir nasihat edeyim.” demiş.

Kurt da:

“Tamam,” demiş.

Öküz:

“Ey bu masalı okuyanlar, benim hâlimden ibret alın. Benim şimdi parçalandığımı zannetmeyin. Ben siyah öküz yendiği gün, ölümü hak etmişim. Ama ne acıdır ki, haberim
bile olmadı,” demiş.

Öküz sözlerini bitirir bitirmez kurt bu yemeğini de afiyetle yemiş.

Kurt ile Üç Öküz Masalı da burada bitmiş. Siz siz olun birliğinizin bozulmasına izin vermeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.