Oduncu ile Karısı Masalı

Okuyacağınız masalların çocuklarınıza uygun olup olmadığını anlamak için, masalı önce sizin okumanızı tavsiye ediyoruz.

Oduncu ile Karısı Masalı

Çok eski zamanlarda kendi halinde bir oduncu varmış. Bu oduncunun çok konuşan ve ağzı bozuk bir hanımı varmış. Hanımı, oduncuya bir türlü rahat ve huzur vermezmiş. Kadın, oduncunun kazandığı parayı her zaman elinden alır kendi zevkine göre harcarmış. Bir gün oduncu birkaç lira kazanıp biriktirmiş ve bir ip satın almak istemiş. Hanımı, oduncunun para biriktirdiğini anlayıp oduncuya:

-“Senin benden başka bir karın daha var. Parayı da biriktirip ona veriyorsun” demiş.

Bunun üzerine oduncu, biriktirdiği parayla ip satın alacağını hanımına anlatmış ve doğruyu söylediğine de yemin etmiş. Fakat hanımı oduncuya inanmamış. Sabah olunca oduncu, odun kesmek için dağa gideceği sırada, karısı da eşeğe binip, ormana gelmek istediğini söylemiş. Hanımına gelme, desene hanımı kararlıymış. Ormana giderken hanımı, çok konuşup oduncuyu, çıldırtmış ama oduncu yine de sesini çıkarmamış. Oduncunun gittiği orman yolunda bir kuyu varmış.

Oduncu ile hanımı kuyunun yanına vardıklarında Oduncu:

-“Hanım, bu kuyuda para, altın ve değerli eşyaların olduğunu söylerler. Beni bu kuyuya ip ile indir. Kuyunun içindeki altınları ve değerli eşyaları alıp çıkarayım” demiş.

Kocasından bu sözleri duyan kadın neredeyse mutluluktan uçacaktı. Kocasına:

-“Sen beni ip ile kuyuya indir. İçindeki altınları ve değerli eşyaları ben çıkarırım. Sen, kuyuya inince altınları ve değerli eşyaları benden saklarsın,” demiş.

Bunun üzerine oduncu, hanımını iple kuyunun içine biraz indirmiş ve sonra ipin ucunu bırakmış. Hanımı kuyunun dibine düşmüş. ‘Oh be dünya varmış,’ evinin yolunu tutmuş. Aradan üç gün geçmiş ve oduncu karısına acımaya başlamış. Sonra dayanamayıp kuyunun yanına varmış. Kuyunun içine ip uzatıp kuyunun içine bağırmış:

-“Uzattığım ipin ucunu tut, seni dışarı çıkarayım” demiş.

İpi çekince, ipin ucunda bir dev olduğunu görüp şaşırmış. Oduncu şaşkınlığını üzerinden atamamışken Dev:

-“Allah senden razı olsun, beni kurtardın” demiş. Bu duruma şaşıran oduncu:

-“Kuyuda ne işin var?” diye sormuş. Dev, oduncuya:

-“Bu kuyu benim evimdir. Üç gün önce bir kadın evime geldi ve evimi bana zindan etti. Allah senden razı olsun. Beni o kadının elinden ve dilinden kurtardın,” demiş. Sonra cebinden çıkardığı bir kese altını oduncuya verip oradan uzaklaşmış. Karısının kuyuda iyi olduğunu öğrenen oduncuda evine geri dönmüş ve kendine yeni bir hayat kurmuş.

Oduncu ile Karısı Masalı da burada bitmiş.

Etiketler: Masal oku, Oduncu ile Karısı Masalı, Dünya Masalları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.