Pinokyo Masalı

Pinokyo Masalı

Pinokyo Masalı: Yalan söyleyince burnu uzayan çocuk

Bir varmış bir yokmuş. Çok eski zamanlarda büyükçe bir ormanın yanı başında, küçük bir kasaba varmış. Bu kasabada, Geppetto adında yaşlı bir oyuncakçı yaşarmış. Geppetto, her gün ormana gider yeni oyuncaklar yapabilmek için kütük toplarmış. Bu kütükleri yontarak yaptığı oyuncakları satarak, geçimini sağlarmış.

Geppetto, hep bir çocuğu olmasını istermiş ama hiç çocuğu olmamış. Geppetto yine bir gün ormana gitmiş ve kütük aramaya başlamış. Bir süre sonra aradığı kütüğü bulmuş ve oyuncakçı dükkanının yolunu tutmuş. Hemen başlamış kütüğü yontmaya. Kütüğü yontarken, kütükten sesler geldiğini duymuş gibi olmuş ama buna bir anlam verememiş.

Geppetto usta, kütüğü yontmayı bitirdikten sonra, kuklayı bir sandalyeye oturtmuş ve dükkanını temizlemeye başlamış. Birden birinin kendisine, ‘Merhaba,’ dediğini duymuş. 

Dönüp baktığında, kendisi ve yeni kuklası dışında kimsenin olmadığını görünce, olanlara bir anlam verememiş. Derken yeni yaptığı kuklanın ayağa kalkıp dans etmeye başladığını görünce, çok şaşırmış. Bu kukla, tıpkı bir çocuk gibi hareket ediyormuş. Bunu gören Geppetto usta, önce çok şaşırmış sonra çok büyük bir mutluluk duymuş ve kuklayı çocuğu gibi sahiplenmiş ve kuklaya; ‘Senin adın Pinokyo olsun,’ demiş.

Aradan bir hayli zaman geçmiş ve Geppetto usta, Pinokyo’nun artık okula gitmesi gerektiğini düşünmüş. Pinokyo’ya kitap, defter, kalem, çanta alabilmesi için para vermiş. Pinokyo, kasabada dükkanlara bakınarak kırtasiyeye doğru giderken, meydandaki kalabalığı görmüş ve merakına yenik düşerek, kalabalığın arasına karışmış. Meğerse toplanan kalabalık, kasabaya gelen sirki görmek için toplanmış.

Pinokyo, içerde ne olduğunu görmek istemiş ama giriş ücretliymiş. Hiç düşünmeden babasının verdiği parayı vererek sirk çadırından içeri girmiş. İçerde kendisi gibi kuklaları görünce çok sevinmiş ve tanışmak için hemen aralarına karışmış. Pinokyo’nun ipsiz bir kukla olduğunu gören sirk sahibi, ‘Bununla çok para kazanabilirim,’ diye düşünerek, Pinokyo’yu hemen kafese kapatmış.

Pinokyo çok korkmuş ve ağlamaya başlamış. Buna çok üzülen iyilik perisi, Pinokyo’yu kurtarmış ve sirke verdiği parayı ona geri vermiş. Pinokyo’yu, ‘doğrudan okula git,’ diye tembihlemiş. 

Pinokyo tekrar kırtasiyeye doğru yola düşmüş. Yolda kurnaz tilki ve arkadaşıyla karşılaşmış. Sevinçle yolda yürüyen Pinokyo’ya:

-‘Hayırdır, neden böyle sevinçlisin?’ diye sormuşlar.

Pinokyo:

-‘Kendime, defter, kitap alacağım,’ diye cevap vermiş.

 Bu kez de tilki Pinokyo’yu kandırıp ve parasını almış. Olanları gören peri, Pinokyo’ya:

-‘Kitaplarını aldın mı?’ diye sormuş.

Pinokyo:

-‘Evet, aldım,’ demiş ama yalan söylediği için burnu uzamaya başlamış.

Peri:

-‘Yalan söyleme!’ deyince, Pinokyo doğruları itiraf etmiş. Peri, tilkiden parayı kurtarmış ve Pinokyo’yu her zaman doğruları söylemesi konusunda uyarmış.

Pinokyo tekrar yola düşmüş ve bu kez de kaçtığı sirkin sahibiyle karşılaşmış.

Sirk sahibi:

-‘Yakaladım seni, gel buraya!’ deyip Pinokyo’yu kolundan tuttuğu gibi denize atmış. Pinokyo, tahtadan olduğu için suda batmamış ama sahile doğru yüzerken koca bir balık tarafından yutulmuş. Bu arada Geppetto usta, saatlerdir gelmeyen Pinokyo’yu çok merak etmiş ve aramaya koyulmuş. Pinokyo’nun denize atıldığını duyunca bir balıkçının kayığıyla denize açılmış. Hava bozunca tekne batmış ve Gepetto usta, suya batmaya başlamış.

Pinokyo’yu yutan balık Gepetto’yu da yutmuş. Balığın midesinde buluşan baba oğul çok sevinmişler. Onları gören iyilik perisi hallerine çok üzülmüş ve onları balığın midesinden, Allah’ın izniyle kurtarır.

Pinokyo artık çok uslu bir çocuk olmuş. Her gün önce okula, sonrasında ise babasının dükkanına gidip babasına yardım edermiş. İyilik perisi Pinokyo’nun bu halini görünce çok mutlu olmuş ve Pinokyo’nun etten kemikten gerçek bir çocuk olabilmesi için Allah’a dua etmiş. Allah duasını kabul etmiş ve Pinokyo bir sabah yatağından gerçek bir çocuk olarak uyanmış. Pinokyo ve Gepetto usta bu duruma çok sevinmiş ve bir ömür mutlu bir şekilde küçük kasabalarında yaşamışlar.

Pinokyo masalı da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.