Şeftalinin Faydaları Nelerdir

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Şeftali: Gülgillerden, anayurdu Asya olan, sıcak ve ılıman ülkelerde yetiştirilen bir meyve ağacı. Bu ağacın, olgunlaşınca kabuğu kızaran, iri, tek çekirdekli, etli, eti kırmızı ya da sarı, tatlı ve sulu meyvesidir. Ülkemizin hemen her yerinde yetiştirilebilen sulu ve güzel bir meyvedir. En çok şeftali üretimi, Marmara Bölgesinde yapılmaktadır. Şimdi bu güzel ve sulu meyvenin faydalarına bakalım.

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

1-Şeftali birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikleri bakımından zengindir.

158 gramlık bir şeftali içeriğinde bulunan bileşikler aşağıdaki gibidir.

• Kalori: 58
• Protein: 1 gram
• Yağ: 1 gramdan az
• Karbonhidrat: 14 gram
• Elyaf: 2 gram
• C Vitamini: Günlük Değerin% 17’si
• A Vitamini: Günlük Değerin % 10’u
• Potasyum: Günlük Değerin % 8’i

Ayrıca Şeftalide az miktarda magnezyum, fosfor, demir ve bazı B vitaminleri de bulunur.

Şeftali lif, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Ayrıca, vücudunuzu yaşlanmaya ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar gibi faydalı bitki bileşiklerini içerir.

2-Şeftali sağlıklı sindirime katkıda bulunur. Şeftali içeriğinde bulunan çözünmeyen lif dışkıya hacim kazandırır ve kabızlık olasılığını azaltarak yiyeceğin bağırsaklarınız arasından kolaylıkla taşınmasına yardımcı olur.

3-Şeftali, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.

4-Şeftalilerin cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı koruyucu etkileri vardır. Şeftalideki bileşenler, cildinizin nemi muhafaza etme yeteneğini geliştirerek, cilt dokusunun iyileşme sürecini hızlandırır.

5-Şeftali karotenoidler ve kafeik asit bakımından zengindir. Bunlar antikanser özelliğine sahip iki tip antioksidan türüdür.

6-Şeftali alerji semptomlarını azaltabilir. Şeftaliler, vucudunuz bir alerjene maruz kaldığında, immün sisteminiz tarafından üretilen histaminleri veya kimyasalları serbest bırakır.

7-Şeftaliler bağışıklığı arttırabilir, toksinlerin vücudundan atılmasını sağlayabilir ve kan şekeri seviyesini düşürebilir.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/peach-fruit-benefits

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.