Define aramak istiyorum ne yapmalıyım

Define aramak istiyorum ne yapmalıyım?

Evinizin bahçesinde define olduğunu düşünüyor ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Yoksa dedenizden kalma eski evde büyük bir define var ve siz hala harekete geçmediniz mi? Köydeki bağ, bahçe ve tarlanızda var olan Bizans hazinesini güvenli bir şekilde çıkarmanın yolunu mu arıyorsunuz? O zaman bu yazıyı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Define aramak isteyenler öncelikli olarak 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 50. Maddesi ve buna bağlı olarak çıkarılan Define Arama Yönetmeliği’ni detaylıca incelemek zorundadır. Eğer yönetmeliği inceledikten sonra define aramaya karar verdiyseniz, bir dilekçe ile define arayacağınız bölgenin bağlı bulunduğu ilin müze müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekir.

Define aranacak bölge, dilekçede il, ilçe, cadde, sokak veya tarla, bağ, bahçe olarak detaylı şekilde belirtilir. Bu bölgenin tapulu, tapusuz veya ekim alanı olarak kullanılıp kullanılmadığı varsa kime ait olduğu detaylıca belirtilmelidir.

Müracaat gerçekleştirildikten sonra müze müdürlüğünce, belirtilen bölgenin 2683 sayılı kanunun 6. Maddesinde belirtilen yerler, sit alanı ve mezarlıklar olup olmadığı, define aramasında herhangi bir engel teşkil edip edilmediği tespiti yapılır. Bu tespitler doğrultusunda uygun bulunursa define arama ruhsatı verilir. Ruhsat süresi bir yıl boyunca geçerlidir. Define araması aralıksız en çok bir ay süreyle yapılır. Hava muhalefeti veya tabii afetlerden dolayı bu süre içinde bitirilmezse bir defaya mahsus olmak üzere mülki amirce bir ay uzatılabilir.

Define arama yönetmeliğine ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.

Kaynak: https://kvmgm.ktb.gov.tr/TR-132344/define-aramak-istiyorum-ne-yapmaliyim.html

Fatih ARSLAN’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.