Yakışıklı Terzi Masalı

Yakışıklı Terzi Masalı

Bir varmış bir yokmuş uzak kasabaların birinde bir terzi yaşarmış. Bu terzi genç, yakışıklı ve çok cesaretliymiş. Öyle güzel elbiseler dikermiş ki, kasabada bulunan insanlarda hayranlık bırakırmış.

Bu kasabada aynı zamanda güzel mi güzel genç bir kız da yaşarmış. Bu kız çokça güzel olduğu için kendini çok beğenip, kimseyi beğenmezmiş. O kadar güzelmiş ki güzelliği dilden dile dolaşırmış. Öyle ki güzelliğini sağır sultan bile duymuş.

Çok kısmetler çıksa da, bu güzel kız kimseyi beğenmezmiş. Bizim terzi de içten içe bu güzele aşık olmuş. Güzel kız bir gün kasabada yürürken, yine herkesi kendine hayran bırakmış.

Yaşlı bir kadın onu görünce:

-“Kızım bu arka sokakta eşyalarım var, taşımama yardım eder misin?” diye seslenmiş.

Güzel kız, çok iyi niyetli olduğu için yardım etmeye gitmiş ama yaşlı kadının niyeti kötüymüş. Güzel kızı bayıltıp dağların ardındaki bir mağaraya götürmüş. Yaşlı kadının niyeti genç kızın güzelliğini alıp kendi yaşlılığını ona vermekmiş. Kötü haber kasabada tez yayılmış, terzi de güzel kızın kaçırıldığını duymuş.

Bu duruma çok üzülen terzi düşmüş kötü kalpli yaşlı kadının peşine. Ormanda yaşlı kadının ayak izlerini bulup takip etmiş. Böylece yaşlı kadının, güzel kızı hapsettiği mağarayı bulmuş. Mağara kapısında nöbetçiler bekliyormuş. Önce durup ne yapabileceğini düşünmüş. Sonra havanın kararmasını bekleyip, gizlice mağaraya girmiş.

Terzi mağaraya girdiğinde yaşlı kadın da genç kızın güzelliğini almak için iksir hazırlıyormuş. İksiri hazırladıktan sonra hava almak için dışarı çıkmış. Bu arada Terzi, Yaşlı Kadının iksir dolabının yanına gitmiş. Orada gençlik iksiri ile uyku iksirinin yerini değiştirmiş. Sonra hemen tekrardan saklanmış.

Yaşlı kadın içeri girmiş sonra hazırladığı iksiri içmek için iksir dolabının yanına gitmiş. Yaşlı Kadın, gençleşmek niyetiyle gençlik iksiri yerine uyku iksirini içmiş ve hemen sonrasında uykuya dalmış. Terzi anahtarları alıp güzel kızı, tutulduğu yerden kurtarmış ve kötü kadını da oraya hapsetmiş.

Bu gencin, onca tehlikeye atılarak gelip kendisini kurtarmasına hayran kalan güzel kız da terziye âşık olmuş. Kasabaya varınca da kırk gün kırk gece düğün kurmuşlar. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine.

Yakışıklı Terzi Masalı burada bitmiş.

Yazar: Fatih Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.