Küçük Fil Verla Masalı

Küçük Fil Verla Masalı

Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, ben nineme, bana masal oku diye ağlıyorken, uzak çöllerin birinde bir fil ailesi yaşarmış. Bu fillerin içinde Verla adında sevimli bir filcik yaşarmış. Bu filler koca cüsseli, iri yarı hayvanlarmış. Her gün çok fazla ot yer ve çok fazla su içerlermiş. Ağızlarının üstünde çok uzun su hortumları varmış ve her gün yıkanmayı çok severlermiş.

Çöllerde su ve otlar az bulunduğu için diğer hayvanlar fil ailesini pek sevmezmiş. Küçük fil Verla ise herkesle çok çabuk dost olup gezmeyi, oyun oynamayı çok severmiş. Verla, bir gün küçük bir aslan ile tanışmış her gün bu küçük aslanla çölde oyun oynayarak eğlenirmiş. Bir gün küçük aslan, Verlayı ailesiyle tanıştırmak için evine götürmüş ancak küçük aslanın babası Aslan Kral, Verlanın fil olması nedeniyle onu hiç sevmemiş. Verla, bunu anlayınca hemencecik evine dönmüş.

Çöldeki bütün hayvanlar, filler çok yemek yiyip çok fazla su içiyor diye şikâyetçiymiş. Bir gün hep beraber toplanarak fil ailesinin yanına gitmişler. Onlara bu çölden gitmeleri gerektiğini söylemişler. Küçük Verla bu duruma çok üzülmüş. Verlanın babası ona üzülmemesini söylemiş. Diğer gün Fil ailesi toplanarak bu çölden ayrılamaya karar verip yola koyulmuşlar. Uzunca bir yol gittikten sonra bir ağaç gölgesinde dinlenirken uzaklardan küçük aslanın telaşlı bir şekilde koşarak geldiğini görmüşler.

Baba fil:

-“Küçük aslan, ne işin var burada?” diye sormuş.

Küçük aslan:

-“Çölde yangın çıktı. Lütfen bize yardım edin, yoksa herkes ölebilir,” diye telaşla cevaplamış.

Baba Fil :

-“Bunu bizi kovmadan önce düşünecektiniz,” diye söylenmiş.

Küçük Fil Verla:

-“Baba onlara yardım etmeliyiz,” diye ısrar etmiş.

Baba Fil, “hayır” dese de Küçük kızı Verlayı kıramamış ve hemen Çöle doğru koşmaya başlamışlar. Yangının olduğu yere vardıklarında, fil ailesi büyük hortumlarına su doldurarak ateşin üzerine püskürtmüşler. Kısa süre içerisinde yangını söndürmüşler.

Bu olayın ardından ormandaki bütün hayvanlar, fil ailesinden ve Küçük Fil Verla’dan özür dilemiş ve o günden sonra çöldeki diğer hayvanlar, fil ailesinin çok yiyip çok su içmesini önemsemez olmuş. Böylece herkes mutlu mesut yaşamına devam etmiş.

Küçük Fil Verla Masalı da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.