Aşık Aslanın Hazin Hikayesi

Aşık Aslanın Hazin Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş. Buralardan uzakta bir ormanda bir aslan yaşarmış. Bu aslan gün gelmiş dere kenarında çamaşır yıkayan bir kıza aşık olmuş.

Gizlice kızı takip edip evini öğrenmiş. Akşam olunca da kızı anne ve babasından istemek için evlerine gitmiş.

Kızın yaşlı anne ve babası kapılarında ormanların kralını görünce çok korkmuşlar. Aslan, “sizin kızınızla evlenmek istiyorum,” deyince, kızın anne ve babası hem çok korkmuş hem de çok şaşırmışlar. Ama ne cevap vereceklerini bilememişler. Çünkü aslanı kızdırırlarsa, bir çırpıda kendilerini yiyeceğini biliyorlarmış.

Birden kızın babasının aklına bir fikir gelmiş ve:

“Sizin teklifiniz bize onur verdi ama kızımız çok narin ve çok zayıf. Sizin gibi güçlü birinin göstereceği sevgi, ona zarar verebilir. Ama bununda basit bir çözüm yolu var. Pençelerinizi törpüler ve dişlerinizi çektirirseniz o zaman kızımızı size memnuniyetle veririz,” demiş.

Aslan o kadar aşıkmış ki babanın teklifini kabul etmiş. Hemen bir dişçiye gidip dişlerini çektirmiş sonra bir demirciye gidip pençelerini törpülemiş.

O günü akşamında ormanda topladığı bir demet çiçekle kızın kapısına gitmiş. Ama bu kez kızın babası elinde sopayla dışarı çıkmış ve:

“Sana verecek kızımız yok. Elinden gelenin en iyisini yap,” demiş.

  Aslan önce şaşırmış sonra ise oyuna getirildiğini anlamış. Boynunu bükmüş ve ormanın yolunu tutmuş.

Kaynak: Aesop Masalları , Aşık Aslanın Hazin Hikayesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.