Sabırlı Kedi Mırmır

Sabırlı Kedi Mırmır

Bir zamanlar Mırmır adında bir kedi varmış. Bu kedi bir gün bir ağaca çıkmış ağaçta yeni bitmiş bir kuş yuvası gördü. Kuş yuvası boştu. Bu yüzden “Bekleyeceğim!” diye düşünmüş. Çünkü o sabırlı bir kediymiş. Bir hafta beklemiş ve sonra tekrar ağacın tepesine tırmanmış ve yuvaya bakmış. Orada küçük, pürüzsüz ve parlak iki güzel mavi yumurta görmüş.

Mırmır, “Yumurtaların tadı güzel olabilir ama yavru kuşlar daha lezzetlidir. Bekleyeceğim.” Diye düşünmüş. Bu yüzden beklemiş; ve beklerken de boş durmamış, karnını doyurmak için fareleri kovalamış. Benekli bir kedinin zaman geçirmek için yapması gereken her şeyi yapmış.

Bir hafta daha geçtikten sonra tekrar ağaca tırmanmış ve yuvaya bakmış. Bu sefer beş yumurta varmış. Ama benekli kedi yine, “Yumurtaların tadı güzel olabilir ama yavru kuşlar daha lezzetlidir. Biraz daha bekleyeceğim! ” diye düşünmüş.

Bu yüzden bir hafta beklemiş ve sonra bakmak için tekrar yukarı çıkmış. Ah! iri gözlü, uzun boyunlu ve sarı gagaları ardına kadar açık beş küçük yavru kuş varmış. Sonra benekli kedi dalın üzerine oturmuş ve çok mutlu olduğu içinde burnunu yalayıp mırıldanmış: “Sabırlı olmaya değer!” demiş.

Ama yavru kuşlara tekrar baktığında, onların çok zayıf olduklarını görmüş. Bunlarda çok zayıfmış. Hiç bu kadar ince şeyler görmedim, diye düşünmüş.

Kendi kendine, “sadece birkaç gün daha beklersem, bu yavrular şişmanlayacaklar. Zayıf kuşlar güzel olabilir ama şişman kuşlar çok daha lezzetlidir. Bekleyeceğim!” diye düşünmüş.

Bu yüzden beklemiş ve bütün gün yuvaya solucan getiren baba ve anne kuşu seyretmiş ve “Aha! Şimdi şişmanlıyor olmalılar! Çok yakında tam ağzıma layık hale gelecekler. Sabırlı olmak ne kadar güzel bir şey. ” diye düşünmüş.

Bir gün, “Elbette, şimdi yeterince şişmanlamışlardır! Bir gün daha bekleyemeyeceğim,” diye düşünüp ağaca tırmanmış. Ağaca tırmanırken çekeceği ziyafeti düşünüyormuş. Ağacın üstüne varıp yuvaya bakmış. Ama yuva boşmuş.

Sonra bizim benekli kedi Mırmır, dalın üzerine oturup: “Gördüğüm tüm korkunç, huysuz, nankör yaratıklar arasında, bu kuşlar en korkunç, en acımasız ve en nankör yaratıklarmış! Miyav miyav!” demiş. Böylece bizim Mırmır avucunu yalamış.

Kaynak : Ezop Masalları, Sabırlı Kedi Mırmır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.