Pişman Olan Hırsız ve Annesi Masalı

Pişman Olan Hırsız ve Annesi Masalı

Bir zamanlar genç bir adam varmış. Bu adamın kötü bir huyu varmış. O da hırsızlık yapmakmış. Bir gün yine hırsızlık yaparken yakalanmış. Askerler onu mahkemeye çıkarmış. Hakim, bu adama idam cezası vermiş çünkü hırsızlık çok kötü bir şey olduğu için o zamanlar hırsızlık yapanlara idam cezası veriyorlarmış.

Askerler hırsızı idam etmeye götürürken;

“Söyle bakalım hırsız, son isteğin nedir?” diye ona son isteğini sormuşlar.

Hırsız:

“Son isteğim annemi görmektir,” diye cevap vermiş.

Askerler, hırsızın annesini alıp, adamın yanına getirmişler. Adam, annesine:

“Anne, yanıma yaklaş, kulağına bir şeyler söyleyeceğim,” demiş. Annesi, kulağını oğluna doğru uzatınca, oğlu hemen annesinin kulağını ısırmış.

Oraya toplanmış olan insanlar dehşete kapılmış ve oğlunun annesinin kulağını böylesine acımasız ve insanlık dışı bir davranışla ısırmasına anlam verememişler. Oradaki insanlar, olanlara tepkilerini bağırarak göstermişler. Hakim, hırsıza neden böyle yaptığını sormuş.

Adam:

“Ben daha çocukken, küçük şeyler çalar ve çaldıklarımı anneme götürürdüm. Annem ise bu yaptıklarıma kızmaz sadece gülümserdi. Beni,  hırsızlık yapmamam gerektiği konusunda uyarmaz, hırsızlığın kötü bir iş olduğunu da söylemezdi. Bana doğru olanı yapmam gerektiğini söylemediği için bugün ben buradayım. Onun kulağını ısırarak, onu bir nebze de olsa cezalandırmak istedim,” diye cevap vermiş.

Hakim:

“Bu adam suçsuzdur, çünkü annesi annelik görevini yapmamış ve ona doğru olanı anlatmamış. Ona bu itirafından dolayı ikinci bir şans verelim,” demiş. Böylece hırsıza doğru bir hayat yaşayabilmesi için ikinci bir şans verilip, serbest bırakılmış.

Hırsız ise kendisine verilen bu şans sonrasında, hırsızlık yaptığından dolayı pişman olmuş ve Allah’a, bir daha hırsızlık yapmayacağına dair yemin etmiş. Bir çiftlikte çalışmaya başlamış, kazandığı parayla da daha önceden evlerinden hırsızlık yaptığı insanlara çaldığı paraları geri vermiş.

Kaynak: Ezop Masalları, Pişman Olan Hırsız ve Annesi Masalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.