İskitler Kimdir?

İskitler Kimdir?

Orta Asya bozkırlarından İran’a, Anadolu’dan Rusya’ya uzanan bölgede hakimiyet gösteren İskitler, diğer adıyla Sakalar Kimdir? İlk Türkler mi ilk Slav halkı mı? Altın Elbiseli Adam Türk mü? İskitler Partların ataları mı? Sakalar ön Türkler mi? İskitler/ Sakalar hangi dili konuşuyorlardı? Bu savaşçı İskitler gerçekte kimdiler? Şimdi bu sorulara cevaplar bulma adına yazımıza başlayalım.

İskitler / Sakalar Kimdir?

Bozkırların Göçebe Yenilmezleri; İskitler, diğer adıyla Sakalar 8.yy ile MÖ 3.yy arasında Avrupa’nın doğusu Orta Asya’nın batı ve Orta kısımlarını da içine alan bölgelerde yaşamış, muhtemelen çoğunlukla Doğu İran dillerini kullanan göçebe halktır.

İskitler için Yunan kaynaklarında ‘Skythai’, Asur kaynaklarında ‘Aşguzai’, Pers kaynaklarında ‘Saka’ ve Çin kaynaklarında ‘Sai’ tabirleri kullanılmaktadır.

İskitler / Sakalar, İrani bir dil konuşuyorlardı. Ancak hakim oldukları büyük coğrafyadan dolayı Sakalar, büyük olasılıkla birçok farklı kavmi içerisinde barındırıyordu.

İskitler Türk mü?

İskitler, Orta Asya’yı da içine alacak şekilde büyük bir coğrafyada hüküm sürdüklerinden dolayı kimi bilim adamları, özellikle Türkiye resmi tarih yazıcılığını yapan akademisyenler, İskitleri Türk olarak kabul etmektedirler. Aynı şekilde kimi Rus bilim adamları da Rusların İskitlerin torunları olabileceğini iddia etmektedirler. Ancak aşağıda verilen youtube linkindeki videonun 14. ve 16. dakikaları arasında konuşan Kazakistanlı Arkeolog Elmira Cangisbekova, İskitlerin Türk olduklarına dair bir bulguya ulaşmadıklarını söylemektedir.

İskitlerin Konuştuğu Dil Hangisidir?

İskitlerin kendilerinden kalan herhangi bir yazıt yoktur. Ancak Yunan, Pers ve Asur kaynaklarında geçen kimi İskitçe kelimeler İskitlerin Doğu İrani bir dil konuştuklarını göstermektedir.

Heredot, Tarih adlı eserinde İskitlerin Asya’dan geldiklerini ve Massagetlerin baskısı ile batıya göç etmeye zorlandıklarını belirtmektedir.

Ticaret yolları üzerindeki hakimiyetleri sayesinde oldukça zenginleşmişlerdir. Maden işleme sanatında çok ileriydiler.

İskit orduları atlı süvarilerden oluşmaktaydı. Yaygın silahları yay ve oktu. Kullandıkları yaylar, döneminin yaylarından çok üstündü ve savaş meydanlarında tek bir düşman askeri kalmayana kadar öldürmeye devam ederlerdi.

Aşağıdaki İskitlere/ Sakalara ait altın heykelin yüzüne dikkat edilirse gür sakallı ve normal büyüklükte gözlere sahip olduğu görülecektir. Bu ve buna benzer heykeller dikkatli incelendiğinde Türk, Moğol veya Çin etnisitesinin fiziksel özelliklerini yansıtmamaktadır.

Bir İskit Atlısı

İskit dili ‘ nde kullanılan kelime örnekleri:

Brin – kesmek
Da – vermek
Darga – uzun
Dasa – On
Dvara – kapı
Fri – sevmek
Garu- ağır
Gau – inek
Kuti – köpek
Man – düşünmek, istemek
Mar – öldürmek
Mata – anne vs.

İskitler / Sakalar kimdir sorusunun cevabını aradığımız bu makalemiz, ayrıca “İskitler Türktür”, “İskitler Slavdır” gibi sloganist teorilerin aslında çok da naif iddialardan öteye geçmediklerininde görülmüş oldukları kanaatindeyiz. Sırf İskitlerin yayıldıkları coğrafyaları iddia ederek bilimsel bir çıkarımda bulunulmaz.

Kaynakça: http://www.wikiwand.com/tr/%C4%B0skitler, sitesinden de yararlanılmıştır.

Kelimelerin alındığı internet sitesi:

https://www.google.com/amp/s/borissoff.wordpress.com/2013/02/12/was-scythian-an-iranian-language/amp/

Yararlanılan diğer bir kaynak: www.youtube.com/watch?v=k9IDt83TNWA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.