Kabir Azabına Neden Olan Ameller

Kabir Azabına Neden Olan Ameller

Kabir azabı ‘na neden olan ameller’i Peygamber Efendimiz Muhammed (sav)’in hadis ve sünnetinden öğreniyoruz.

Kabir Azabına Neden Olan Ameller Hangileridir?

-İdrarının üzerine sıçramaması için özen göstermemek.

-Dedikodu yapmak, insanlar arasında söz taşımak.

-Devlet malından hırsızlık yapmak.

-Borcu olan birinin vefat etmesi.

-Allah (cc)’ya isyan etmek.

-Maddi durumu iyi olmasına rağmen, fakirlere yardım etmemek.

-Allah (cc)’un zikrinden yüz çevirmek. Yani emredilen ibadetleri yapmamak.

-Hadesten taharete uymamak. Yani; namaz kılacak kişi üzerindeki kıyafetlerin, vücut temizliğinin dikkate alınmaması.

Peki günümüzde İslam’da kabir azabı yoktur, diyen kimi insanlar var. Bunlara ne dememiz gerek? Bu düşünceye sahip olan insanlar, Kuran’da geçmeyen bir olguyu kabul edemeyiz veya Allah kuluna neden hem kabirde hem cehennemde ceza çektirsin, gibi sorularla kendilerini ifade ederler. Bu tarz insanlara cevabımız çok basittir.

Ancak şunu unutmamak gerekir ki İslamın ilk kaynakları Kuran ve Sünnettir. Öncelikle Kuran’da gerçekten kabir azabıyla ilgili ayet yok mu, sorusuna cevap verelim.

‘Firavun ve adamları sabah-akşam ateşe atılırlar. Kıyametin kopacağı gün de denilir ki; Firavun hanedanını ateşin en şiddetlisine sokun.'(Mümin, 40/46)

Bu ayetler açık bir şekilde göstermektedir ki kabir azabı vardır ve Firavun ve hanedanı her sabah ve akşam ateşe atılmaktadırlar. Peki kıyamet kopmadığına göre nerede ateşe atılmaktadırlar? Elbette ki kabirde. Ama bunun gözle görülür olması elbette ki mümkün değildir ki öyle olsa yer yüzünde kafir kalmazdı.

Ayrıca peygamber efendimiz bir hadiste kabirdeki azap olgusunun varlığını açık bir şekilde ifade etmiştir:

Hz. Peygamber (s.a.s) bir mezarlıktan geçerken, iki mezardaki ölünün bazı küçük şeylerden dolayı azap çekmekte olduklarını gördü. Bu iki mezardaki ölülerden biri hayatında koğuculuk yapıyor, diğeri ise idrardan sakınmıyordu.

Bunun üzerine Resulullah (s.a.s) yaş bir dal almış, ortadan ikiye bölmüş ve her bir parçayı iki kabre de birer birer dikmiştir. Bunu gören ashap, niye böyle yaptığını sorduklarında: “Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur.” (Buhârî Cenâiz, 82; Müslim, İmân, 34; Ebû Dâvud, Tahâret, 26) buyurmuşlardır.

Detaylı bilgi için verdiğimiz bu linkleri ziyaret edebilirsiniz. https://sorularlaislamiyet.com/kabir-azabinin-ya-da-nimetlerinin-sebepleri-nelerdir-kabir-azabi-cekmeyecek-olanlar-kimlerdir https://sorularlaislamiyet.com/blog/kabir-azabi-var-midir-bununla-ilgili-kuranda-ne-gibi-ayetler-bulunmaktadir-kabir-azabi-var-ise

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.