Kırmızı Benekli Alabalık

Kırmızı Benekli Alabalık

Kırmızı Benekli Alabalık Özellikleri Nelerdir?

Adını üzerindeki benek ve şekillerden alan; dağalası, dağ  alabalığı olarak da bilinen kırmızı benekli alabalık nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan balık türlerinden bir tanesidir. Anadolu’ya özgü endemik bir tür olan kırmızı benekli alabalıklar, içme suyu kalitesindeki soğuk sularda yaşamaktadırlar. Başta Doğu Karadeniz (Rize) olmak üzere, Doğu Anadolu, Marmara Bölgesi ve Abant Gölü gibi ülkemizin farklı bölgelerinde 6 türü yaşamaktadır.

Kırmızı benekli alabalığın vücudu mekik şeklindedir ve yanlardan hafif basıktır. Yan tarafında ve sırt bölgesinde kırmızı benekler vardır. Üzeri küçük pullarla kaplıdır. Rengi, bazı bölgelerde açık kahverengi, yan çizgisine doğru  daha açık tondadır. Karın bölgesi sarımtırak beyazdır. Operkulum üzerindeki büyük siyah benek ayırıcıdır. Kahverengi ve turuncu renkte olan yüzgeçlerinin üzerinde de kırmızı benekler bulunmaktadır. 40 cm uzunluğa ve 3 kg ağırlığa ulaşabildiği bilinmektedir. Kırmızı benekli alabalık olarak bilinen ve çeşitli yörelerde mercan balığı, dağ alası ve dağ alabalığı olarak ta isimlendirilmektedir.

Salmonidae familyasına ait bir tür olan kırmızı benekli alabalığın bilimsel sınıflamadaki adı salmonidas’dır. Bu balıklar, suyun kaynak kısımlarında yaşar, orada beslenir, orada yumurtlarlar. Yaşadıkları su denizle bağlantılıysa, denizde olgunlaşır, yumurtlamak için tekrar doğdukları sulara geri dönerler.

Güzel bir tadı olan kırmızı benekli alabalık; eklem rahatsızlıkları, kırıklar, çıkıklar, kireçlenme gibi çeşitli sağlık sorunlarının geleneksel tedavisinde kullanılmaktadır.

Bilinçsiz avlanma ve yaşadığı akarsulara yapılan bilinçsiz müdahaleler neticesinde devamlılığı tehlike altındadır. Soyu tükenme tehlikesi altında olan bir alabalık türüdür. Bol oksijenli akarsularda yaşamını sürdürür.

Kaynak: https://van.tarimorman.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?SayfaId=26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.