Küçük Maymun Masalı

Küçük Maymun Masalı                

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken, pireler berber iken, bebeler annelerine; bize masal oku, diye bağırıyorken uzak bir ormanda küçük bir maymuncuk yaşarmış. Bu maymun zayıf ve cılızmış ama çokta zekiymiş. Bu maymuncuğun yaşadığı köyde her yıl evlilik çağına gelen maymunlar için yarışmalar düzenlenirmiş. Bu yarışmalardan galip gelenler evlenmeye hak kazanırmış.

Bu yarışmalar bilgi, güç ve yetenekten oluşurmuş. Her yıl olduğu gibi o yılda yarışma günü gelip çatmış. Bizim maymuncukta diğer maymunlar gibi yarışmaya katılmış. Maymuncuğu gören diğer maymunlar onunla alay etmişler. Ama o, yarışmayı kazanacağına eminmiş.

İlk yarışma yetenek ile alakalıymış. Herkesten ip üzerinde düşmeden yürümesini istemişler. Maymuncuk bu yarışmayı çok rahat atlatmış.

İkinci yarışma zeka ile alakalıymış. Herkese birer bilmece sorulmuş, sıra maymuncuğa gelince;

“En yüksek ağaçta yetişir,

Yeşildir rengi güneş gördükçe,

Sararır benzi,” diye sormuşlar. O da en sevdiği yiyecek olan “muz” demiş. Bu soruyu da bilince herkes çok şaşırmış ama “güç yarışında kesin elenir,” diye düşünmüşler.

Güç yarışında herkes güreşecekmiş. Bizim maymuncuğa rakip olarak iri yarı bir goril düşmüş. Maymuncuk şaşırmış kalmış. Ne yapacağını bilememiş! Goril, Maymuncuğu başının üzerine kaldırmış sonra sağa sola çevirmeye başlamış. Olup bitenlere herkes gülüyormuş.

Bir ara maymuncuğun eli gorilin koltuk altına çarpmış. Maymuncuğun elinin gorilin koltuk altına çarpmasıyla, goril maymuncuğu hemen bırakıvermiş.

Meğerse gorilin tiki varmış. Maymuncuk, gorile dokundukça goril; “yapma” deyip arkasına bakmadan kaçıyormuş ve yarışı maymuncuk kazanmış. Maymuncuk yarışı kazanınca, herkes önce sus pus olmuş sonra birden alkış tufanı kopmuş. Maymuncuğun sevdiği arkadaşı da kalabalık içerisinde sevinçten havalara uçuyormuş. Maymuncuk ile sevdiği maymun evlenmişler, onlar için 40 gün 40 gece düğün kurmuşlar. Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine. Herkes mutlu mesut yasamaya devam etmiş.

Küçük Maymun Masalı burada bitmiş.

Yazar: Fatih ARSLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.