Küçük Sütçü Kız ve Kovası Masalı

Küçük Sütçü Kız ve Kovası Masalı

Bir zamanlar annesiyle yaşayan küçük bir kız varmış. Bu kız, daha çok küçükken babasını kaybetmiş. Babası ölünce de çalışıp para kazanacak birileri olmadığı için çok fakir bir yaşamları varmış. Bunların bir ineği varmış. Annesi, bu ineği sağıp, sütü pazara götürüp satıyor, kazandığı parayla da geçimlerini sağlıyormuş.

Bu kız bir gün annesine:

-“Anne ben artık büyüdüm. Bugün sütü pazara ben götürüp satabilir miyim?” diye sormuş.

Annesi, kızının daha küçük olduğunu, yolda sütü dökebileceğini söylemiş ama kız, ısrarla büyüdüğünü ve sütü pazarda satabileceğini söylemiş.

Annesi, kızını çok istekli görünce, sütü pazara götürmesine izin vermiş. Küçük kız, süt kovasını başının üstüne koyarak pazarın yolunu tutmuş. Yolda yürürken, sütü sattıktan sonra alacağı parayla ne yapacağını düşünmeye başlamış.

“Alacağım parayla pazardan bir iki tavuk alacağım, sonra her sabah topladığım yumurtaları pazara götürüp satacağım. Bu yumurtaları satıp kendime para biriktireceğim ve sonrasında kendime güzel bir elbise alacağım. Arkadaşlarım beni yeni elbiselerimle gördüklerinde çok kıskanacaklar,” diye düşünüp o anın hayaliyle başını bir an geriye doğru itmiş.

Küçük kızın kafasında taşıdığı kova düşmüş ve içindeki süt dökülüvermiş. Küçük kız çok üzülmüş ve çaresiz evinin yolunu tutmuş. Annesi kızını üzgün görünce durumu anlamış ve; ‘Ah canım kızım ben sana dememiş miydim?’ diye sitem etmiş.

Küçük Sütçü Kız ve Kovası Masalı burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.