Üzümün Faydaları Nelerdir?

Üzümün Faydaları Nelerdir?

Üzüm, binlerce yıldır ekilen ve birçok medeniyetin destanlarına konu olmuş önemli bir meyvedir. Yeşil, kırmızı, siyah, sarı ve pembe olmak üzere birçok üzüm çeşidi vardır. Küme halinde büyürler, çekirdeksiz ve çekirdekli çeşitleri mevcuttur.

Üzümler, Güney Avrupa, Afrika, Avustralya ve Kuzey ve Güney Amerika dahil, dünya genelinde ılıman iklimlerde yetiştirilir. ABD’de yetişen üzümlerin çoğunluğu Kaliforniya’dandır. Üzümler, yüksek besleyici ve antioksidan içerikleri nedeniyle zengin sağlık yararları sunar.

Üzümün Faydaları Nelerdir?

1-Üzümler önemli vitamin ve mineral kaynağıdır.

151 gram kırmızı veya yeşil üzüm, aşağıdaki besin maddelerini içerir:

•          Kalori: 104

•          Karbonhidrat: 27,3 gram

•          Protein: 1.1 gram

•          C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 27

•          K Vitamini: Günlük ihtiyacın % 28’ini karşılar.

Ayrıca üzüm, güçlü bir antioksidandır.

2-Üzümler içeriğindeki antioksidanlar sayesinde kronik hastalıkları önleyebilir. Antioksidanlar, bitkilerde bulunan bileşiklerdir. Hücrelerinize oksidatif strese neden olan zararlı moleküller olan serbest radikallerin neden olduğu hasarın onarılmasına yardımcı olurlar. Oksidatif stres, diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli kronik hastalıklarla nedeni olduğu düşünülmektedir.

Kırmızı üzüm, üzüme rengini veren antosiyaninler nedeniyle daha fazla sayıda antioksidan içerir. Üzümlerdeki antioksidanlar fermantasyondan sonra bile mevcut kalır. Bu meyvelerdeki antioksidanlardan biri, bir polifenol olarak sınıflandırılan resveratrol’dür. Resveratrol kalp hastalıklarına karşı vücudu korur, kan şekerini düşürür.

Üzümler aynı zamanda güçlü antioksidanlar olan C vitamini, beta karoten, kersetin, lutein, likopen ve ellagik asit içerir.

3-Üzümler belirli kanser türlerine karşı korunmaya yardımcı olabilecek yüksek seviyelerde faydalı bitki bileşikleri içerir. Bu meyvede bulunan bileşiklerden biri olan Resveratrol, kanseri önleme ve kanser tedavisi açısından yararlıdır. Enflamasyonu azaltarak, antioksidan olarak hareket ederek, vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyerek kansere karşı koruma sağladığı görülmüştür. Üzüm özlerinin, tüp kolon çalışmalarında insan kolon kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engellediği gözlemlenmiştir.

4-Üzüm yemenin kalbinize iyi gelmesinin birkaç nedeni vardır. Üzüm, kan basıncını ve kolesterolü düşürür.

5-151 gr üzümde 23 gram şeker bulunur, bu da şeker hastalığı olan kişiler için iyi bir seçim olup olmadığı sorusunu doğurur.

Bir gıdanın kan şekeri ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsü olan 53 düşük glisemik indeksine (GI) sahiptir.

Ayrıca, üzümlerde bulunan bileşikler kan şekeri seviyesini bile düşürebilir. Ayrıca üzüm içeriğinde Resveratrol mevcuttur. Resveratrol ayrıca, kan şekeri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilecek hücre zarlarındaki glikoz reseptörlerinin sayısını artırır.

6-Üzümlerde bulunan bitki kimyasalları yaygın göz hastalıklarına karşı gözünüzü koruyabilir.

Üzümde bulunan resveratrolün insan gözündeki retinal hücreleri ultraviyole ışıktan korur.

7-Üzüm yemek, beyin sağlığınıza fayda sağlayabilir ve hafızanızı artırabilir.

8- Üzümler kemik ve kas sağlığı için yararlı birçok bileşik içerir. Üzümlerde kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, manganez ve K vitamini gibi kemik sağlığı için gerekli birçok mineral bulunur.

9-Üzümlerdeki sayısız bileşiğin bakteriyel ve viral enfeksiyonlara karşı koruduğu ve bunlarla savaştığı gözlemlenmiştir.

10-Üzümlerde bulunan bitki bileşikleri yaşlanmayı geciktirir. Üzümlerdeki Resveratrol’ün, daha yavaş yaşlanma ve daha uzun ömür ile ilişkili genleri aktive ettiği gözlemlenmiştir.

11-Üzümler, bazı kalp ve bağırsak hastalıklarına karşı koruma sağlayabilecek, iltihap önleyici etkileri olabilecek bileşikleri içerir.

Üzümleri kahvaltıya, öğle yemeğine, akşam yemeğine,  atıştırmalık yemek için diyetinize eklemek lezzetli ve kolay bir yol olarak tercih edebilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-grapes adlı internet sitesinden yararlanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.