Akıllı Eşek ile Ahmak Kurt Masalı

Akıllı Eşek ile Ahmak Kurt Masalı

Çocuklarınıza okuduğunuz masalların onlara uygun olup olmadığını anlamak için masalları önce siz okuyunuz.

Bir varmış bir yokmuş. Buralardan çok uzakta bir köyde hasta ve yaşlı bir adam ile karısı yaşarmış. Gün gelmiş, bu hasta ve yaşlı adamın karısı ölmüş. Karısı ölünce yaşlı adam yapayalnız kalmış. Bu yaşlı adamın bir de kendi başına değirmene gidip gelen bir eşeği varmış. Yaşlı adam, eşeğe buğdayı yükleyerek değirmene gönderirmiş. Değirmenci buğdayı una çevirince eşeğe yükler, eşekte unu sahibine götürürmüş. Yine bir gün değirmene buğdayı bırakan eşek, karnını doyurmak için de otlamaya çıkarmış.

Eşeğin otlamaya çıktığını gören kurt, eşeğin yanına giderek:

“Eşek, iyi ki de seninle karşılaştık. Yoksa açlıktan ölecektim. Kusura bakma ama seni yemek zorundayım,” demiş.

Eşek:

“Anne ve babalarımız da size yem olmuş. İnsanlar bizim etimizi yemez. Etimizin çoğunu siz, az bir kısmını da köpekler yer. Ancak kurt kardeş benim senden bir isteğim olacak,” demiş.

Kurt:

“Söyle bakalım, ne istiyorsun?” diye sormuş.

Eşek:

“Ben hasta ve yaşlı bir adamın eşeğiyim. Beni değirmene un öğütmek için göndermişti. Ben unu sahibime teslim edeyim, sonra da yanıma sıpamı da alıp gelirim. O zaman da istediğini yaparsın,” demiş.

Kurt, sıpanın da olduğunu duyunca ağzı sulanmış ve: “Ben bu eşeğe izin vereyim de gidip yavrusunu da getirsin. İkisini de afiyetle yerim,” diye düşünmüş ve eşeğin evine gitmesine izin vermiş.

Eşek, kurdun yanından ayrılmış ayrılmasına ama saatler geçmesine rağmen ne eşeği ne de yavrusunu görememiş. Kurt, eşeğin kendisini kandırdığını anlamış ve yaşlı adamın evinin önüne gidip beklemeye başlamış.

Bir vakit sonra kurt; eşeğin, yanına iki çoban köpeğini alarak kendisine doğru geldiğini fark etmiş. Kurt, saklanmaya fırsat bulamadan çoban köpekleri kurdu fark edip kovalamaya başlamışlar.

Kurt neye uğradığını şaşırmış ve var gücüyle kaçmaya başlamış. Çoban köpekleri kurdu ormanın ta derinliklerine kadar kovalamış. O günden sonra kurt, bir daha yaşlı adamın evinin oralara gelememiş.

Akıllı Eşek ile Ahmak Kurt Masalı da burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.