Bilge Kaplumbağa ile Aceleci Kertenkele Masalı

Bilge Kaplumbağa ile Aceleci Kertenkele Masalı

Bir zamanlar bir kaplumbağa ile bir kertenkele arkadaş olmuşlar. Bunlar birlikte yola koyulmuşlar. Bir vakit yürüdükten sonra zencefil çalmak için Ali Baba’nın tarlasına girmeye niyetlenmişler. Oraya vardıklarında kaplumbağa kertenkeleye:

“Çok sessiz olmalıyız yoksa Ali Baba bizi duyar ve evden dışarı çıkar,” demiş.

Ama kertenkele zencefilin tadına varır varmaz o kadar çok sevinmiş ki:

Kendini tutamamış ve:

“Ali Baba’nın zencefili çok güzel,” diye bağırmış.

“Sakin ol” demiş kaplumbağa; ama kertenkele, kaplumbağanın uyarısını umursamamış ve her zamankinden daha yüksek bir sesle:

“Ali Babanın zencefili çok güzel,” diye bağırmış.

Sonunda Ali baba bahçeden gelen sesleri duyup dışarı çıkmış.

Kaplumbağa hızlı koşamadığı için fark edilmemek için hareketsiz kalmış. Ali baba, kaplumbağayı fark edememiş ve hızlıca kaçan kertenkeleyi kovalamaya başlamış. Onlar gözden kaybolunca kaplumbağa eve girmiş ve Ali babanın sandalyesinin altına saklanmış.

Ali baba uzun bir süre kertenkelenin peşinden koşmuş ama onu yakalayamamış. Bir süre sonra eve geri gelmiş ve sandalyesinin üzerine oturmuş.

Kaplumbağa “Fısss” diye bir ses çıkarmış. Ali baba ayağa fırlamış ve etrafına bakınmış. Sesin nereden geldiğini anlayamayarak tekrar oturmuş. Kaplumbağa tekrar “Fısss” diye ses çıkarmış. Ali baba bu sesi tekrar duyunca korkudan kalbi durmuş ve ölmüş.

Ali baba öldükten sonra kaplumbağa evden çıkmış ve kertenkeleyle tekrar karşılaşmış. Ormanda beraber biraz ilerlemişlerdi ki kaplumbağa ağaçtaki balı fark etmiş ve:

“Ben gidip biraz bal alacağım,” demiş.

Kertenkele beklemeyip önden koşmuş ve baldan bir tutam alınca arılar kovandan çıkıp onu sokmuş. Kertenkele duyduğu acıyla kaplumbağaya doğru koşmuş.

Bir süre daha yol aldıktan sonra bir kuş kapanına denk gelmişler ve kaplumbağa:

“Bu, büyükbabamın boynuna taktığı gümüş tel,” demiş.

Kertenkele onu almak için hızlıca koşmuş ama tuzağa yakalanmış. Sonra avcı gelip onu yakalamış ve evine götürmüş. Bilge kaplumbağa ise tek başına yoluna devam etmiş.

Bilge Kaplumbağa ile Aceleci Kertenkele Masalı da burada bitmiş.

Siz siz olun çocuklar, aceleci kertenkele gibi düşünmeden hareket etmeyin. Atacağınız adımın neyle sonuçlanacağını düşünüp ona göre hareket edin. Ayrıca hırsızlık çok kötü bir davranıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.