Haman Nerede Yaşadı Mucizesi

Haman Nerede Yaşadı Mucizesi

Kur’an Mucizelerinden biri daha… Haman nerede ve hangi dönemde yaşadı mucizesi?

Kuran’da zikredilen Haman, kimdi ve nerede yaşamıştı?  Yahudilerin Ester kitabında bahsedilen Haman ile Kuran’da bahsedilen Haman aynı kişiler miydi? Haman’ın kim olduğu ile ilgili bilgiyi 1400 yıl önce Allah (cc) Sevgili Peygamberimize vahiy yoluyla bildirmiş ve Kur’an-ı Kerim ile de bize ulaştırmıştır. Bugünkü bilim ise Kur’an’da ki bu bilgiyi teyit etmiştir.

Haman kimdi ve Nerede Yaşadı Mucizesi?

Haman, Tevrat’ın Ester Kitabında bulunan bir isimdir. Bu kitapta Haman, Musa’dan birkaç asır sonra Pers kralının yardımcısı olarak tasvir edilir. Kur’an da ise bahsedilen Haman, Hz Musa ile çağdaştır ve Mısır’da Firavun emrinde çalışan biriydi.

Kur’an’da kendilerince çelişki arayan bir kısım insanlar, Kuran’ı yazan kişinin bir kopyalama hatası yaptığını ve Haman’ı yanlış yere ve yanlış zamana yerleştirdiğini iddia ediyorlardı ve hala edenler var. Bu gibi önyargılı gözü ve kalbi kararmış olan insanları kahreden buluş Mısırbilimciler’den geldi. Bugün Mısırbilimciler, Haman adını ve unvanını içeren eski hiyeroglifler buldular.

Kuran 28:38

Firavun, “Ey seçkinler! Sizin için benden başka tanrı tanımıyorum. Ey Hâmân! Haydi benim için tuğla fırınını yak, bana bir kule yap. Belki oradan Mûsâ’nın tanrısını görürüm; ama kesinlikle onun bir yalancı olduğunu düşünüyorum” dedi. Firavun ve askerleri, bize döndürülmeyeceklerini sanarak yeryüzünde haksız yere büyüklük tasladılar. Biz de onu ve askerlerini alıp denizin içinde bıraktık. Bak işte, zalimlerin sonu nice oldu!

Kuran’a göre Haman Mısır’daydı ve işi inşaatla ilgiliydi. Bugün Mısırbilimciler, “Haman” adını ve “taş ocağı işçilerinin şefi” unvanını içeren eski hiyeroglifleri buldular.

Mısırbilimciler hiyeroglif yazılarından, tanrılardan biri olan Amon’dan, taş ustalarının gözetmeni olan Haman’ı kutsamasını isteyen iki duayı tercüme ettiler. (Amon, tüm Mısır’da taştan heykelleri olan tanrılarından biridir.) Bu, Haman’ın Mısır’da olduğunu ve inşaatlarda çalıştığını kanıtlar.

Kaynak: https://www.miracles-of-quran.com/haman.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.