Demirin İndirilmesi Mucizesi

Demirin İndirilmesi Mucizesi

Kuran’da bahsi geçen elementlerden biride demirdir. Demir anlamına gelen Hadid Suresi’nde şöyle haber verilir:

“Andolsun biz peygamberlerimizi açık kanıtlarla gönderdik, beraberlerinde kitap ve adalet terazisini de indirdik ki insanlar hakkaniyete uygun davransınlar. Bir de demiri indirdik ki onda büyük bir güç ve insanlar için yararlar vardır. Böylece Allah, görmeden iman ederek kendisine ve peygamberlerine yardım edecekleri ortaya çıkaracaktır. Şüphesiz Allah güçlüdür, üstündür. (Kur’an, 57:25).

Ayette ” indirilmiş ” olarak tercüme edilen ve demir için kullanılan “enzelna” kelimesinin, demirin insanlara fayda sağlamak için verildiğini açıklamak için mecazi bir anlamı olduğu düşünülebilir. Hatta geçmiş dönemde bu ayeti bu şekliyle tefsir eden alimler de olmuştur. Ancak “gökten fiziki olarak indirilmek” kelimesinin gerçek manasını, yağmur ve güneş ışınlarında olduğu gibi dikkate aldığımızda, bu ayetin çok önemli bir bilimsel mucizeyi ifade ettiğini görürüz. Çünkü modern astronomik bulgular, dünyamızda bulunan demirin uzaydaki dev yıldızlardan geldiğini ortaya çıkarmıştır.

Sadece dünyadaki demir değil, tüm Güneş Sistemindeki demir de, Güneş sistemi dışındaki evrenlerden gelmedir. Güneş’teki sıcaklık demir oluşumu için yetersiz kalmaktadır. Güneş, 6.000 santigrat derecelik bir yüzey sıcaklığına ve yaklaşık 20 milyon derecelik bir çekirdek sıcaklığa sahiptir. Demir, yalnızca sıcaklığın birkaç yüz milyon dereceye ulaştığı Güneş’ten çok daha büyük yıldızlarda oluşabilir. Bir yıldızdaki demir miktarı belirli bir seviyeyi aştığında, yıldız artık onu barındıramaz ve sonunda “nova” veya “süpernova” denilen aşamada patlar. Bu patlamalar sonrasında demirin uzaya dağılması mümkün olabilmektedir.

Hadid Suresi Kuran’da 57. sıradadır. Arapça’da “el-Hadid” kelimesinin sayısal değeri 57’dir. “Hadid”in tek başına sayısal değeri 26’dır. Periyodik tablo demir atomunun sayısı 26’dır. Yüce Allah Hadid Suresi’nde indirdiği ayetle demirin nasıl oluştuğunu göstermekte ve ayetin içerdiği matematiksel kodla bizlere bilimsel bir mucizeyi bildirmektedir.

Bütün bunlar, demirin Dünya’da oluşmadığını, Süpernovalardan taşındığını ve ayette belirtildiği gibi “indirildiğini” göstermektedir. Bu gerçeğin, Kuran’ın indirildiği 7. yüzyılda bilinemeyeceği açıktır. Ancak bu gerçek, sonsuz ilmiyle her şeyi kuşatan Allah’ın Sözü olan Kuran’da bildirilmektedir.

Astronomi, başka elementlerin de Dünya dışında oluştuğunu ortaya çıkarmıştır. Ayette geçen ” Demiri de indirdik ” ifadesinde geçen “de” kelimesi de bu fikre işaret ediyor olabilir. Bununla birlikte, ayette, özellikle demirden bahsedilmesi başka hikmetleri de barındırıyor olabilir. Tanınmış mikrobiyolog Michael Denton, Nature’s Destiny adlı kitabında demirin önemini şöyle vurgulamaktadır:

Tüm metaller arasında yaşam için demirden daha gerekli olan başka bir şey yoktur. Bir süpernova patlamasını ve ardından yaşamın hayati atomlarının kozmosta saçılmasını tetikleyen şey, bir yıldızın merkezindeki demir birikimidir. Dünyanın ilk kimyasal farklılaşmasına, erken atmosferin gaz çıkışına ve nihayetinde hidrosferin oluşumuna neden olan ısıyı üreten, demir atomlarının yerçekimi ile ilkel dünyanın merkezine çekilmesiydi. Devasa bir dinamo gibi davranan, dünyanın manyetik alanını oluşturan, dünyanın merkezindeki erimiş demirdir, bu da dünyanın yüzeyini yıkıcı yüksek enerjili nüfuz eden kozmik radyasyondan koruyan Van Allen radyasyon tabakasını (Ozon Tabakası) oluşturur.

Demir atomu olmasaydı, evrende karbon temelli yaşam olmazdı. Ayrıca dünyanın ısınması, atmosfer veya hidrosfer, koruyucu manyetik alan, Van Allen radyasyon kuşağı, ozon tabakası, [insan kanında] hemoglobin yapacak metal, oksijenin reaktivitesini ehlileştirecek metal ve oksidatif metabolizma olmazdı.

Yaşam ve demir arasındaki, kanın kırmızı rengi ile uzak bir yıldızın ölümü arasındaki ilgi çekici ve yakın ilişki, yalnızca metallerin biyolojiyle ilişkisini değil, aynı zamanda kozmosun biyomerkezciliğini de gösterir. (Gerçeği Allah bilir)

https://www.miraclesofthequran.com/ adlı internet sitesinden Demirin İndirilmesi Mucizesi adlı makaleden alıntılanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.