Kanatsız karıncaların hepsi dişidir

Kanatsız karıncaların hepsi dişidir

Karıncaların cinsiyet ayrımlarının nasıl yapılacağını bileniniz var mı? Biyoloji okumuşsanız ve hasbelkader bu konudan bahsedilmişse elbette bilebilirsiniz. Ama diğer insanların bunu bilmesini beklemek, hele hele 1400 yıl öncesindeki insanlardan bunu beklemek, insan beyni ile dalga geçmek olur.

Bilinen bütün erkek karıncaların kanatları vardır. Tüm işçi karıncalar dişidir. Kanatları olmayan tüm karıncalar kesinlikle dişidir. Evet! Bu bilimsel bilginin konumuzla ne ilgisi var diyeceksiniz. Ama Kuran bu bilgiyi bize 1400 yıl öncesinden bildirmektedir.

Çoğumuz Hz Süleyman ile karınca misalini okumuş veya duymuşuzdur. Allah (cc) yüce kitabında:

“Nihayet Karınca vadisine geldiklerinde, bir karınca şöyle dedi: “Ey karıncalar! Yuvalarınıza girin; aman, Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi ezmesin!” Kuran 27:18

١٨ حتَىٰ إِذَا تَوْا عَلَى وَادِ النَّمْلِ قَالَتْ نَمْلَةٌ يَا ُّيُّهَا النَّمْلُ ادْخُلُوا مَسَاكُوا مَسَاك

Kala (قال) erkekler içindir. Kalat ( قَالَتْ) ise kadınlar içindir. Kuran, Kalat قَالَتْ (dişi) kelimesini kullanmış ve karıncaların cinsiyeti ile ilgili bize bir pencere açmıştır.

Kanatsız karıncaların hepsi dişidir

Bu karıncanın kanatları olsaydı, Hz Süleyman’ın ordusundan kaçmak için uçardı ama böyle bir seçeneği yoktu; bunun yerine tek seçeneği yeraltına saklanmaktı. Kanatları olmadığı için bu kesinlikle dişi bir karıncaydı. Bu bilgi, bilimin yeni keşfettiği bir olguyu, Kuran’ın 1400 yıl önceden ifade etmiş olduğunu teyit etmektedir.

Bilgi insanı güçlü kılar. Bu yüzden bu ve buna benzer birçok gerçekliği araştıralım, okuyalım ve anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.