Deniz Altındaki Karanlık ve Alt Dalgalar

Deniz Altındaki Karanlık ve Alt Dalgalar

Yahut dalga, üstünde yine dalga, onun üstünde de bulutla (kara bulut gibi bir dalga ile) kaplı büyük bir denizdeki karanlıklar gibidir; birbiri üzerinde karanlıklar! Neredeyse elini çıkarsa onu göremeyecek. Allah bir kimseye ışık vermezse onun aydınlıktan asla nasibi yoktur. (Kur’an, 24:40)

Deniz Altındaki Karanlık Mucizesi

Derin denizlerde ve okyanuslarda karanlık, 200 metreden sonra bulunur. Bu derinlikte neredeyse hiç ışık yoktur ve 1000 metrelik bir derinliğin altında ise hiç ışık yoktur. (1)

Bugün denizin genel oluşumunu, içindeki canlıların özelliklerini, tuzluluğunu, içerdiği su miktarını, yüzey alanını ve derinliğini gelişmiş teknolojiler sayesinde biliyoruz. Modern teknoloji ile geliştirilen denizaltılar ve özel ekipmanlar, bilim adamlarının bu tür bilgilere ulaşmasını sağlamıştır.

İnsan, özel ekipman yardımı olmadan 70 metreden fazla derinliğe dalamaz. İnsan, okyanusların karanlık derinliklerinde, örneğin 200 metre derinlikte, teknoloji desteği olmadan yaşayamaz. Bu nedenlerden dolayı bilim adamları denizler hakkında detaylı bilgileri ancak son zamanlarda keşfedebilmişlerdir. Ancak denizin derinliğinin karanlık olduğu Kuran’da 1400 yıl önce bildirilmişti. İnsanın okyanusların derinliklerine dalmasını sağlayacak hiçbir ekipmanın bulunmadığı bir zamanda böyle bir bilginin verilmiş olması elbette Kuran’ın mucizelerinden biridir.

Ayrıca Nur Suresi’nin 40. ayetindeki ” Yahut dalga, üstünde yine dalga, onun üstünde de bulutla (kara bulut gibi bir dalga ile) kaplı büyük bir denizdeki karanlıklar gibidir; birbiri üzerinde karanlıklar!” ifadesi, Kuran’ın bir başka mucizesine dikkatimizi çekmektedir.

Alt Dalgalar Mucizesi

Bilim adamları, farklı yoğunluktaki katmanlar arasındaki yoğunluk arayüzlerinde meydana gelen su altı dalgalarının olduğunu daha yeni keşfettiler. Bu iç dalgalar, denizlerin ve okyanusların derin sularını kaplar çünkü derin su, üstündeki sudan daha yüksek yoğunluğa sahiptir. İç dalgalar yüzey dalgaları gibi davranır. Tıpkı yüzey dalgaları gibi kırılabilirler. İç dalgalar insan gözüyle ayırt edilemez, ancak belirli bir konumdaki sıcaklık veya tuzluluk değişiklikleri incelenerek tespit edilebilirler. (2)

Kuran’daki ifadeler yukarıdaki açıklamaya tam olarak paraleldir. Elbette bilim adamlarının çok yakın zamanda keşfettikleri bu gerçek, Kuran’ın Allah’ın sözü olduğunu bir kez daha göstermektedir. 1400 yıl önce insan imkanlarının bu bilgiye erişim olanağı sunmadığı bir dönemde böyle muhteşem bir realiteyi ancak Allah kelamı bildirebilir.

(1/2) Danny Elder ve John Pernetta, Oceans (Londra: Mitchell Beazley Publishers: 1991), 27. 62. M. Grant Gross, Oceanography, A View of Earth, 6. baskı. (Englewood Cliffs:Prentice-Hall Inc.: 1993), 205.

https://www.miraclesofthequran.com/scientific_51.html adlı internet sitesinden yararlanılmıştır. Daha bir çok Kuran Mucizesi için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.