Dirse Han Oğlu Boğaç Han

Dirse Han Oğlu Boğaç Han Hikayesi

Oğuz beylerinden Bayındır Han, halkının mutlu olması için her sene büyük bir şölen düzenlermiş. Ayrıca komşu beyleride bu şölenlere davet ederek güç gösterisinde bulunurmuş. Bu şölenlerin birinde gelecek olan misafirleri için üç ayrı renkte çadır hazırlanmasını ve misafirlerin bu çadırlarda ağırlanmasını emretmiş. Bunlar Ak, Kızıl ve Kara çadırlarmış. Ak çadırda erkek çocuğu olanlar, Kızıl çadırda kız çocuğu olanlar, Kara çadır ise hiç çocuğu olmayan konuklar içinmiş.

Bayındır Han çocuk sahibi olmayan kişilerin Tanrının lanetine uğramış olduklarını düşünürmüş. Yanındaki 40 adamıyla gelen Dirse Han’ın ise hiç çocuğu yokmuş. Bayındır Hanın böyle davranması onun çok zoruna gitmiş. Eve gidince karısına çocuk sahibi olamadığı için kızıp tüm öfkesini ondan çıkarmaya karar vermiş.  

Hanımından hesap soracakken kendini öğüt dinlerken bulmuş. Hanımı ona insanlara iyilik yapması gerektiğini çocuğu Allah’ın vereceğini anlatmış. Dirse Han, hanımının öğüdünü tutmuş ve halkı için büyük bir şölen düzenlemiş. İnsanlara yardım etmiş, hayır dualarını almış.  Aylar sonra Allah ona sağlıklı bir oğul vermiş. Oğlan büyümüş ve bir gün Bayındır Han tarafından düzenlenen bir şölene katılmış. Bu şölende düzenlenen boğa güreşinde ipinden kurtulan büyük bir boğayı bir yumruğuyla yere sermiş.

Bu yiğitliği ile herkes tarafından konuşulan biri olmuş. Dede Korkut da ona Boğaç Han ismini takmış. Oğluyla gurur duyan babası tarafından da ödüllendirilmiş. Boğaç Hanı kıskanan babasının 40 adamı fesatlıkla babasına Boğaç Han’ı kötülemişler. Bir av düzenlenmiş ve o sırada türlü oyunlarla Boğaç Han, yanlışlıkla babası tarafından yaralanır.

Annesinin sütü ve dağ çiçeği Boğaç Hanın yarasına derman olur ve iyileşir. Boğaç Han’ın iyileşmesinden sonra kendilerinden öç almasından korkan 40 hain, Boğaç Han’ın babasını da zorla yanlarına alarak uzaklara kaçmış. 

Boğaç Han yanına 40 yiğit alarak babasını kurtarmaya gitmiş. 40 hainle savaşıp, hepsini öldürmüş ve böylece babasını kurtarmış. Babası, kendisini kurtaran Boğaç Han’a tahtını devretmiş ve böylece Boğaç Han, kendi halkına bey olmuş. Böylece bu hikâyemiz sona ermiş.

Dede Korkut hikayeleri, Dirse Han oğlu Boğaç Han.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.