FARELERDEN NASIL KURTULURUZ?

Farelerden nasıl kurtuluruz?

Evde, çatı katında, bodrumda, tarlada, kısacası insanoğlunun yaşadığı her yerde karşımıza çıkan bir kemirgendir fare. Farelerin tiksindirici olması birçok insanın, özellikle de bayanların onlardan korkmasına neden olmaktadır. Bulunduğu ortamı kirleten, hastalık yayan bu kemirgenden nasıl kurtulabiliriz?

Farelerden Nasıl Kurtuluruz

Açık arazide uygulanabilecek yöntemler ile ev, depo, bodrum, tarla gibi yerlerde kullanılabilecek yöntemler elbette birbirinden farklı olacaktır.

Kapalı ortamlarda farelerden kurtulmak için uygulanabilecek yöntemler ise şunlardır.

Fare zehri kullanmak. Bu yöntemde veteriner veya bir marketten alınacak fare zehri, farelerin bulunduğu yerlerde, duvar diplerine, dolap altlarına bırakılarak kullanılır. Bu yöntemi kapalı ortamda önermiyoruz. Çünkü zehri yiyen farenin nerede öleceği tahmin edilemez. Ölen fare çok pis koku yayacağından mide bulandırıcı bir haftanın sizi bekleyeceğini gösterir. Ayrıca çocuklu ailelerde bu zehrin kullanımı, çocukların bu zehre temas etmesine neden olabileceğinden bu yöntemi evlerinizde önermiyoruz.

Elektronik ses dalgası yayan makineleri kullanmak. Bunun ne kadar etkili olduğu konusunda yaygınlık kazanmış bir deneyim olmadığından, bu yönteme temkinliyiz.

Fare öldüren ama kokuya neden olmayan kimyasal tabletler kullanmak. Bunu veterinerlerden temin edebilirsiniz. Ancak bunun da evde kullanılması çocuklar için oldukça risklidir. Bu ilacı yiyen fare, ölüyor ancak içerdiği kimyasallar dolayısıyla farenin iç organlarını kurutup kokmasına mani oluyor. Tek yapmanız gereken, ölen fareyi çöpe atmak olacak.

Fare yapışkanı kullanmak. Bu yöntem ev içerisinde kolaylıkla kullanılabilecek bir yöntemdir. Biraz gaddarca olabilir ama farelerin verdiği tiksinti ve yayabileceği hastalık ve kokulara karşı kullanılabilecek bir yöntem. Farelerin geçiş güzergahlarına ( duvar dipleri) yapışkan yapıştırılan kartonlar bırakılarak bu yöntem uygulanır. Fareyi görüp mide bulantısı yaşamak istemiyorsanız, bir kartonu katlayıp, farenin yakalanacağı noktayı görmeyecek şekilde katlamak, iyi bir yöntem olabilir.

Kapan kullanmak. Farklı kapan türleri vardır. Fareyi ölü ve canlı yakalayabilen kapan çeşitleri piyasada çokça mevcuttur. Bu gene fareye gösterebileceğiniz tahammüle göre değişmektedir.

Farenin girebileceği yerlere nane yağı dökmekte caydırıcı olabilir.

Bu arada fareleri tuzaklara çekmek için, çikolata, et, baharatlı cipsler, peynir ve bize göre en önemlisi ise margarine bulandırılmış ceviz içi. Farelerden uzak bir yaşam dileklerimizle…

Farelerden kurtulmak için deneyip başarı sağladığınız yöntemler varsa bizimle paylaşmanız temennisiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.