Hasan Basri ile Siyahi Adam

Hasan Basri ile Siyahi Adam

Hasan Basri hazretleri sürekli kendini hesaba çeker, Allah korkusunu hayatının her anında yaşayan biriydi. Hiç kimseyi kendisinden küçük görmez, kibirden çok ama çok kaçınırdı.

Bir gün nehir kenarında gezinirken siyahi bir adam gördü. Yanında bir kadın olan siyahi adam elinde bir kırba, bir şeyler içiyordu. Bu manzara hasan Basri hazretlerini çok rahatsız etti. Adamın içki içip ahlaksızlık yaptığını zannetmiş.

“Bu adamın yaptığı iş mi yani? Açıktan açığa günaha işliyor, hiç mi Allah’tan korkmaz?” diye içinden geçirmiş.

Tam bu sırada içinde yedi kişi bulunan bir sandalın nehirde suya battığını görmüş. Suya düşen adamlar imdat diye bağırmaya başlamışlar. Siyahi adam hemen nehre atlayıp onlardan beş kişiyi kurtardıktan sonra Hasan Basri’ye dönüp:

“Ey Müslümanların imamı! Bak ben beş kişiyi kurtardım, gel, yardım et de şu iki kişiyi de kurtaralım!” demiş.

Hasan Basri hazretleri şaşkınlık ve utançla adama yardıma koşarken siyahi adam konuşmaya devam ediyordu.

“Yanımdaki kadın oynaşım değil, annemdir. Sen zahir gözüyle bakıp hemen karar vermeye ve suçlamaya çalıştın. Kırbamda ise şarap değil su vardı, ondan içiyordum. Görüyorum ki, hala kör geziyor, sağır dolaşıyorsun!..”  demiş.

Hasan Basri hatasını anlayıp hemen, siyahi adamdan özür dilemeye, kendisini affetmesi için yalvarmaya başladı. Onun belki de Cenabı Hak tarafından kendisini uyarmak için gönderilmiş biri olduğunu düşündü.

O günden sonra yolda gördüğü köpekleri bile küçük görmemeye çalıştı. Hatta bir seferinde; “Sen mi yoksa köpek mi daha üstün?” diye soran birine:

“Eğer Allah’ın azabından kurtulabilirsem, ondan iyi olabilirim, aksi takdirde  Allah’a yemin ederim ki o benim gibi yüz kişiden daha hayırlıdır,” diye cevap verdi.

Hasan Basri Hazretleri ile Siyahi Adam, Allah dostlarının hayatından örnekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.