Kam Püre Bey Oğlu Bamsı Beyrek

Kam Püre Bey Oğlu Bamsı Beyrek

Bayındır Han, yönetimi altındaki Oğuz beylerini bir toplantıya çağırtmış. Toplantıya gelen tüm beyler de oğullarıyla gelmiş. Bu beyler içerisinde oğlu olmayan bir bey varmış ki adı Püre Bey’miş. Püre Bey soyunu devam ettirecek bir oğlu olmadığı için çok üzgünmüş.

Oğuz beyleri Yüce Allah’tan, Püre Bey için bir oğul, Piçen Bey’e de doğacak oğlana vermesi için bir kız vermesi için dua etmişler. Birkaç yıl sonra Kam Püre’nin bir oğlu, Biçen Bey’in de bir kızı olmuş, ikisini beşik kertmesi yapmışlar.

Kızın adını Banu Çiçek koymuşlar. Doğan erkek çocuk ise büyüyüp bir delikanlı olunca kendisine hediye getiren bezirgânları kafirlerden kurtarırken göstermiş olduğu yiğitlik ve cesaretten dolayı “Bamsı Beyrek” adını almış.

Banu Çiçek ile evlenecekleri akşam Banu Çiçek’te önceden gözü olan Bayburt Kalesi Bey’i saldırıp uykudayken Bamsı Beyrek ve otuz dokuz yiğidini esir almış. Bunları götürüp Bayburt Kalesine hapsetmişler. Bu zaman zarfında aradan on altı yıl geçmiş ve Bamsı Beyrek’in izi bir türlü bulunamamış.

Yalancı oğlu Yaltacuk, Banu Çiçek’in abisi Deli Karçar’a kanlı bir gömlek getirmiş ve “Bamsı öldü” demiş. Bunun üzerine Banu Çiçek, Yaltacuk’a verilmiş. Düğün gecesi ise kendisine aşık olan bir kızın yardımıyla Bamsı Beyrek hapsedildiği Bayburt Kalesinden kaçmış.

Yaşadığını Banu Çiçek’e bildirmiş. Bamsı Beyrek, kendisinden korkup kaçan kaçan Yaltacuk’u yakalamış ama af dileyince bırakmış. Daha sonra adamlarıyla beraber Bayburt Kalesini ele geçirir. En sonunda da Bamsı Beyrek ile Banu Çiçek evlenmiş. Kırk gün kırk gece düğün yapılmış.

Dede Korkut Masallarından Kam Püre Bey Oğlu Bamsı Beyrek hikayesi de burada bitmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.