Define Koltuk İşareti Çözümü ve Anlamı

Define Koltuk İşareti Çözümü ve Anlamı

Define koltuk işareti neyi simgeler? Koltuk işareti, mezar işareti midir? Koltuk işareti nerelerde bulunur? ve daha bir çok soruya cevap aradığımız bu yazıdan fayda görmeniz umuduyla…

Define Koltuk İşareti Çözümü ve Anlamı

Define işaretleri arasında ilginç işaretlerden bir tanesi de Koltuk işaretidir. Koltuk işareti, taşların oyularak oturulacak bir şekle getirilmesidir. Eski medeniyetlerde, iktidarın sembolü olarak kabul edilmiş ve bu anlama gelecek şekilde ören yerlerine veya dağ başlarına yapılmıştır.

Defineciliği meslek edinen veya hobi olarak gören insanları ilgilendiren nokta ise, define koltuk işaretinin kral mezarlarını simgeliyor oluşudur. Koltukların oymalarında ki işçilik, o medeniyetin gelişmişlik düzeyini ve refahını da bir anlamda bize sunar. İyi işçiliği olan bir koltuk, zengin ve gelişmiş bir medeniyeti simgelerken, işçiliğin kötü olduğu bir koltuk ise daha çok göçebe bir kavmi işaret etmektedir.

Ölen kralları için öncelikle yükseklerde bir yerde, genellikle kaya mezarı tarzında mezarlar yapılır. Bu kaya mezarları daha çok zemin altındaki kayalar oyularak yapılır. Mezar yapıldıktan sonra kralın ölüsü mezara konur ve kayanın açık olan kısmı, horasan ile sıvanır veya büyük kapak taşlarla kapatılır. Kral, mezara değerli eşyalarıyla konur. Bu ise definecileri cezb eden taraftır. Kralın zenginliğine bağlı olarak, mezarda ki zenginlikte değişkenlik gösterir.

Mezar, fark edilmeyecek şekilde üzeri toprak veya taşlarla kapatıldıktan sonra, kral mezarını gören bir mevkide koltuk yapımına başlanır. Mezar soyguncularına karşı kimi zaman koltuğun yönü, farklı yöne bakacak şekilde de yapılmaktadır. Ama genellikle mezarı gösteren yönde olacak şekilde yapılmaktadır.

Bunun altında yatan inanç ise, Kralın Ruhu Mezarından çıktığında saltanatını hissedebilmesi için istediğinde tahtında oturabilsin diyedir. Koltuk taşı bulunduğunda yapılması gereken ilk iş, o koltuğa oturmak ve göze gelen ilk yerde araştırma yapmaktır. Bunun dışında ilginç yapılar veya düzlük bir alan da şüphelenilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bu mezarların tespiti yeraltı görüntüleme sistemleri, çubuklar, alan taramalar ve dikkatli gözlemlerle tespit edilebilir. Çubuk ve alan tarama sistemleri bilimsel olmaktan öte psikolojik düşünceler ile yönetilebildiklerinden dolayı, sizi yorma ihtimalleri çok fazladır.

Kaçak kazıdan uzak duralım, doğayı ve kültür varlıklarımızı koruyalım. (Bu konudaki katkılarınızı bekleriz)

Hazırlayan: Yusuf Harisoğlu, Define Koltuk İşareti Çözümü ve Anlamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.