Kurtlar ile Aptal Koyunlar

Kurtlar ile Aptal Koyunlar Masalı

Bir zamanlar buralardan uzak bir ormanda birkaç kurt, kendilerine yakın bir yerde, bir koyun sürüsünün otladığını görmüşler. Sinsice koyunların yanına yaklaşmaya çalışmışlar. Tam koyunlara yaklaşmış ve bir tanesini kapacaklarken iki çoban köpeği havlayarak onlara doğru koşmuş.

Kurtlar, köpeklerin kendilerine doğru koşarak geldiklerini görünce arkalarına bakmadan oradan uzaklaşmışlar. Kurtlar, köpeklerden dolayı oradan koyun kapayacaklarını anlayınca farklı bir yol izlemeye karar vermişler. Kurtlardan biri, koyun postuna bürünüp koyunların arasına girmiş. Böylece çoban köpekleri onu fark edememişler.

Koyun postuna bürünen kurt, koyunlara:

“Merhaba sevgili dostlar… Ben bir kurdum ve sizinle oyun oynamak, vakit geçirmek isterim. Ayrıca benim arkadaşlarımda benim gibi düşünmekteler. Ama sizin bu köpekleriniz, ne zaman sizi ziyaret etmeye gelsek bize havlıyor ve kovalıyorlar. Bu köpekler olmasa çok daha güzel bir hayat sürer, istediğiniz yere gider ve istediğiniz hayvanlarla arkadaşlık yapabilirsiniz,” demiş.

Koyunlar:

“Evet kurt kardeş, bu konuda haklısın. Bu köpekler, dediğin gibi bizim rahat bir şekilde gezmemize izin vermiyorlar. Sürekli peşimizdeler ve bizi rahatsız ediyorlar. Peki, ne yapalım?”

Kurt:

“Bu çoban köpeklerini kovarsanız, özgür kalırsınız,” diye cevap vermiş.

Koyunlar, kurnaz kurdun oyununa gelip, köpekleri kovmuşlar. Zavallı aptal koyunların köpekleri kovduğunu gören kurt, koşarak arkadaşlarının yanına gidip, müjdeli haberi vermiş.

Sonra hep beraber, büyük bir ziyafet çekmek için koyun sürüsünün olduğu yere gelmişler. Köpeklerin gitmesiyle korumasız kalan koyunlar ise tek tek kurtlara yem olmuş.

Kurtlar ile Aptal Koyunlar masalımız da burada bitmiş.

Kaynak: Ezop Masalları, Kurtlar ve Koyunlar Masalı.

*Şunu unutmayın çocuklar. Anne ve babalarınız sizi korumak için sürekli etrafınızda dolanırlar. Bundan dolayı canınız sıkılıyor olabilir, dışarı çıkıp, oyun oynamak isteyebilirsiniz. Ama dışarı da size zarar vermek isteyebilecek insanların, kurtların olabileceğini unutmayın. Anne ve babalarınız bir şeyi yapmanızı istemiyorlar ise biliniz ki burada sizi korumak istiyorlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.