Yaşlı Adam ile Oğlu

Yaşlı Adam ile Oğlu Hikayesi

Nasrettin Hoca’dan çok çok zaman önce yaşlı bir adam varmış. Bu yaşlı adamın bir de oğlu varmış. Günlerden bir gün yaşlı adam, oğlunu eşeğe bindirip sebze bahçesine doğru yola çıkmış. Yolda giderken birkaç adama rastlamış. Adamlar, yaşlı adam ile oğlunu görünce:

-“Yaşlı adam kocaman oğlanı eşeğe bindirmiş. Kendisi de eşeğin önünde yaya gidiyor” demişler.

Yaşlı adam, adamlardan bu sözleri duyunca oğlunu eşekten indirip kendisi eşeğe binip yola devam etmiş. Beride birkaç adam, yaşlı adam ile oğlunu görünce:

-“Ne acımasız bir adammış bu adam. Küçücük oğlanı yürütüp kendisi eşeğe binmiş” demişler.

Adamlardan bu sözleri duyan yaşlı adam, oğlunu arkasına bindirip yola devam etmişler. Giderken birkaç adama rastlamışlar.

Adamlar, yaşlı adam ve oğlunu görünce:

-“Şu ahlaksız adama bakın! Oğlunu arkasına bindirmiş” demişler.

Adamlardan bu sözleri duyan yaşlı adam, bu kez oğlunu önüne bindirip tekrar yola devam etmiş. İleride birkaç adama rastlamışlar. Yaşlı adam ile oğlunu gören adamlar:

-“Şu namussuz adama bakın! Oğlunu önüne bindirmiş” demişler.

Bu sözleri duyan yaşlı adam oğluyla birlikte eşekten inmişler. Yaşlı adam ile oğlu, yürümeye başlamışlar. Yolda birkaç adama rastlamışlar. Adamlar, yaşlı adam ile oğlunu görünce:

-“Ne akılsız adamlar var. Eşeği boş yürütüp kendileri eşeğe binmezler. Akılsız başın derdini bacaklar çekermiş diye boşa dememişler” demişler.

Yaşlı adam, başkalarının dilinden kurtulamayacağını anlamış ve sebze bahçesine giderken bir daha oğlunu yanında getirmemiş.

Siz siz olun başkalarının ne düşündükleri değil, sizin ne düşündüğünüzdür önemli olan.

Kaynak: Kırk Vezir Hikayeleri, Yaşlı Adam ile Oğlu Hikayesi. Nasrettin Hoca’ya atf edilen bu olayın kaynağının farklı olduğunu da öğrenmiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.