Define Ayak işareti Anlamı ve Çözümü

Define Ayak işareti Anlamı ve Çözümü

Define Ayak işareti Anlamı ve Çözümü ile ilgili sorularımız sırasıyla öyledir… Define ayak işareti nedir? Define Ayak işareti ne anlama gelir? Define ayak işaretinde altın var mıdır? Define sol ayak işareti? Define sağ ayak işareti? Define çift ayak işareti ne anlama gelir? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızla yorumlamaya çalışalım.

Define Ayak işareti Anlamı ve Çözümü

Eski dönemlerde, insanların paralarını emanet edebileceği banka gibi kurumsal yapılar bulunmamaktaydı. Bu durum her bireyin, kendi mal varlığını korumaya yöneltmekteydi. Eski dönemlerde savaş, saldırı ve hırsızlık gibi durumlar sıklıkla meydana gelirdi. Bu yüzden içinde yaşanılan evler güvensiz birer yapılardan ibaretti. İnsanlar değerli eşyalarını, çeşitli işaretler yardımıyla güvenli yerlere defin ederlerdi. Bu durum gömülen değerli eşyanın isminin Define olmasına neden oldu.

Doğada ayak işareti farklı şekillerde olabilmektedir. Define ayak işareti, sağ ayak, sol ayak, çift ayak, oyma ve kabartma şeklinde bulunur. Define ayak işaretinde, ayağın baktığı yön çok önemlidir.

Define ayak işaretinde sağ ayak kaya üzerinde bulunuyorsa, define yönü işaretin sağ tarafında bulunur. Eğer kayada sol ayak işareti varsa bu define yönünün sol tarafta bulunduğunu gösterir. Her iki ayak, kaya üzerinde bulunuyorsa bu definenin işaret yönünde olduğunu gösterir. İki ayaktan biri önde ise önde olan ayağın yönünde gidilir. Gidilecek mesafe ayak boyu ölçülerek saptanır. Örneğin ölçülen ayak boyu 20 cm ise bu bize 20 adım veya 20 metre ayak yönünde gidileceğini gösterir. Gidilen doğrultuda, büyük ağaç, eski çeşme, eski bir kaynak suyu, yığma bir tepe veya mağara girişi gibi belirgin işaretler aranmalıdır. Belirgin işaretlerin aranmasının nedeni gömü sahiplerinin, mallarını kolaylıkla bulabilmelerini sağlar.

Dikkat Edilmesi Gereken Bir Konu…

Define ayak işaretine bir diğer yaklaşım şekli de define ayakkabı işaretinde de olduğu gibi gömünün, işaretin olduğu taşın altında veya hemen önünde olduğu ihtimalidir. Bu ihtimalin göz ardı edilmemesi gerektiği konusunda siz okuyucularımızın duyarlı olması önem arz etmektedir.

Define de ayak işaretinin işçiliği, definenin kıymetinin fazlalığını gösterir. Oyma bir ayak işareti, değerli mücevherlerin habercisidir. Define ayak işaretine, ait gömü bulunduğu zaman hemen dokunulmamalı veya kapağı açılsa bile koklanmamalıdır. Uzun süre boyunca kapalı ortamda kalan mücevherler havasız ortamda oksitlendiğinden, zehirli bir gaz halini almıştır. Define bulununca en az yarım saat süreyle havalandırılması gerekmektedir. Aksi durumlarda ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

Define aramak için gerekli izinlerin nasıl alınacağı konusu sitemizde detaylı olarak belirtilmiştir. Yasal izin olmadan kazı yapmayınız. Bu arada ayak işareti ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmına ekleyebilirsiniz.

Fatih Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.