Define Geyik İşareti Çözümü

Define Geyik İşareti Çözümü

Geyik define işareti nedir? Definede geyik işareti ne anlama gelir? Define de geyik işareti neyi temsil eder? Define geyik işaretinin çözümü nasıl olur?

Geyikler; kayalık bölgelerde yaşayan narin hayvanlardır. Hayvan ilişkilerinde sevgiyi temsil eder. Define işaretinde kullanılan geyik işaretleri, bazen kadın mezarlarını, bazen de zirve noktalara gömülen defineyi temsil eder.

Define Geyik işareti Anlamı ve Çözümü Nasıldır?

Geyik işareti kaya da ki konumuna göre yorumlanır. Geyikler; boynuzlu, boynuzsuz, oturan veya ayakta olacak şekillerde tasvir edilmiştir. Define işaretinde geyik, eğer otlar vaziyette ise; define geyik işaretinin olduğu kayanın dibindedir. Geyik, öne doğru kaçar vaziyette ise bu gömünün zirve bir noktada gömülü olduğunu işaret etmektedir. Gömünün bulunduğu yer, geyiğin kendini güvende hissedeceği noktadadır.

Geyik oturur vaziyette ve boynuzsuz ise; bu mezar işaretidir. Mezar bir kadına aittir. Kadın; dönemin ileri gelen kadınlarının mezarıdır. Bu kadınlar mal varlıklarıyla beraber gömülürler. Normal yaşamda kullanmış oldukları takı, küpe, kolye vb. takılarıyla gömülürler.

Define işaretinde bulunan geyik boynuzlu ise, bizleri defineye götürecek anahtar boynuzlardır. Boynuzlar, definenin yönünü ve defineye gidilecek yolu tasvir eder. Boynuzlardaki çıkıklar ve yönler doğrultusunda defineye ulaşılır. Geyikler, zirve noktaları tercih ettikleri için define gömüleri de zirve noktalardadır.

Define aramak için gerekli izinlerin nasıl alınacağı konusu sitemizde detaylı olarak belirtilmiştir. Yasal izin olmadan kazı yapmayınız, define işaretlerine zarar vermeyiniz.

Yazar: Fatih ARSLAN

2 thoughts on “Define Geyik İşareti Çözümü

 • Ekim 16, 2021 tarihinde, saat 10:12 pm
  Permalink

  Peki üstat bir kayada toplu geyik işareti olursa tek olan başka bir yöne toplu olanlar başka yöne gidiyorsa anlamı nedir

  Yanıtla
  • Ekim 20, 2021 tarihinde, saat 2:30 pm
   Permalink

   Bence tek olanın baktığı yöndeki kayalık varsa kayalığa bakılmalı

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.