Define Balık işareti Anlamı ve Çözümü

Define Balık işareti Anlamı ve Çözümü

Define ararken dağda taşta karşılaşılan Balık işareti nedir? Balık işareti ne anlama gelir? Balık işaretine nerelerde rastlanılır?

Bir işareti yorumlarken öncelikle o işaretin gerçek hayatla ilişkilendirilmesi gerekmektedir. Define işaretleri arasında sıkça karşılaşılan Balık işareti bizlere ne tür bir mesaj vermektedir? Herkesin bildiği gibi balıklar su içerisinde yaşar. Doğada Balık işaretine denk geldiğimiz zaman, işaretin bulunduğu bölgede akarsu, göl, kaynak suyu veya şelale gibi sulak bir ortamın varlığına işarettir. Definenin büyüklüğü balığın boyutuna göre değişir.

Define Balık işareti Anlamı ve Çözümü

Bir balık işaretine denk geldiğimiz zaman dikkat etmemiz gereken kısım solungaçlarının yönüdür. Solungaçlar aşağı doğru bakıyorsa işaretin bulunduğu kayanın altı incelenmelidir. Kayada birden fazla balık var ve bir tanesi farklı yöne bakıyorsa, farklı yöne bakan balık aldatma amaçlı konulmuş olup asıl define ana balığın bulunduğu yönde su kaynağında gömülüdür.  Kayada birden fazla balık bulunması halinde balıkların baktığı yönde bir işaret kayası ve bunların çaprazında da mahzen bulunur. Balık sayısının çokluğu definenin çokluğuna işarettir.

Balık işaretinin bulunduğu yerde define mutlaka vardır. Balık işareti eğer tepe bölge de bulunursa bölge de yığma taş aranmalıdır. Bu taşların arasında sıralı merdiven bulunur. Merdivenlerden indiğiniz zaman mahzen karşınıza çıkma ihtimali vardır. Bu odalar 3 tane ise ikisi tuzaklı odadır. Biri de ağzına kadar dolu olan altın dolu bir oda olacaktır. Yalnız metan gazı ve kaya düşmesi gibi tuzaklara karşı çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Balık işareti oyma ise yakınlarda bir mezarlığın bulunduğunun habercisidir. Balık işareti Roma dönemine ait işaret grubundandır. Balık Roma hazinesini, roma parasını simgeler. Romalılarda Balık kutsanmış bir hayvandır. Bu yüzden bu define çok değerlidir.

Ayrıca Balık Hz İsa’nın adıyla özdeşleştirildiği için Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde, Hıristiyanlarca kullanılan bir işarettir. Hıristiyanlığın baskı altında olduğu dönemde İseviler, balık işareti ile anlaşmışlardır. Örneğin bir kaya da bulunan balık işareti, orada Hristiyanların olduğunu göstermekteydi.

Hazırlayan: Fatih Arslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.